Průměrná míra inflace za celý rok 2017 bude činit 2,4 %, v roce 2018 inflace zrychlí na 2,9 %

Čtvrtek, 9. 11. 2017, 11:27 -

Poslední čísla ČSÚ o výrazném meziročním růstu inflace v říjnu o 2,9 % jen potvrzují zrychlení cenového růstu v druhé polovině letošního roku. Největší část z tohoto výsledku, celkem 1,4 procentního bodu, jde za rostoucími cenami potravin a 0,6 procentního bodu za položkou bydlení, voda, energie, paliva.

Nejedná se o překvapení. Podle Komorové prognózy bude průměrná míra inflace za celý rok 2017 činit 2,4 %. Za tímto vývojem bude v celkovém pohledu stát právě růst cen potravin spolu se silnou domácí poptávkou a vyššími mzdovými náklady firem. Ve směru vyšší inflace působí také vývoj cen ropy a mírně i vyšší inflační tlaky v eurozóně. Na přelomu letošního a příštího roku ale očekáváme zpomalení růstu cen, když z meziroční inflace vypadne jednorázový příspěvek silného růstu cen potravin a cen v pohostinství z přelomu let 2016 a 2017. Změna srovnávací základny se tak projeví i na prosincových a lednových číslech.

Inflačních tlaků si je vědoma i ČNB, ze které se stal letos větší jestřáb. Poprvé proto ČNB přistoupila ke zvýšení úrokových sazeb v srpnu a podruhé v listopadu.

V následujícím období čekáváme opakované zvyšování těchto sazeb a v roce 2018 inflaci, která bude v průměru poblíž horní hranice pásma inflačního cílování ČNB (2,9 %). Ve směru vyšší inflace bude v příštím roce i nadále působit silná domácí poptávka. Zrychlující se mzdový růst, jehož nominální hodnotu na rok 2018 prognózujeme ve výši 8,6 %, představuje aktuálně silné proinflační riziko. Růst mezd ale bude v příštím roce z části krytý i vyšší produktivitou, a proto nebude tolik proinflační, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Karina Kubelková, hlavní analytička Hospodářské komory

 

« zpět do rubriky