Proč se starostové bojí přímé demokracie?

Jan Kopal
Jan Kopal
Pátek, 16. 3. 2018, 15:28 -

Příliš nepřekvapí, že podle tento týden zveřejněného průzkumu plných 54 % procent starostů měst a obcí odmítá přímou volbu starostů. Jejich postoj ovlivňuje a determinuje vlastní zkušenost a geneze jejich volby. Mnoho z nich se totiž do zastupitelstva prodralo s odřenýma ušima a zvoleni byli často jen díky nejtěsnější možné většině, která ovšem vznikla za přispění jejich vlastního hlasu. Jako v jiných případech i tady platí známé heslo spočívající v tom, že kapři si přece nikdy nevypustí rybník. Je to stejné jako chtít po senátorech, aby si sami odhlasovali rozpuštění Senátu coby překonané, nadbytečné a drahé instituce.

Přesto je přímá volba starostů a hejtmanů nezbytná ke zlepšení kvality české demokracie. Tento krok umožní, aby se na důležitá volitelná místa dostali lidé s osobními kvalitami bez ohledu na zákulisní politické pikle a domluvy zkušených politických šíbrů, které většinou nikdo nepodporuje a ani nevolí. Jedině nezkorumpované osobnosti se silným mandátem mohou tuto změnu nastartovat a vykonat.

V případě podobných zavádějících průzkumů je na místě být ostražitý, nedůvěřivý a vzít v potaz, kdo jsou respondenti a jaké jsou jejich skutečné motivy. Nehledě k tomu, že drtivá většina průzkumů se vytváří z jediného důvodu, aby manipulovaly a ovlivňovaly. Inu dnešní manipulativní demokracie v celé své nahotě.

Mgr. Bc. Jan Kopal

 

« zpět do rubriky