Proč nemůže ODS do vlády s Babišem

Pátek, 27. 10. 2017, 18:11 -

Protože by měla velice malou moc a nesla by za jeho vládnutí plnou odpovědnost.
Pokud se vám to nezdá nebo nelíbí, pokusím se to vysvětlit. 

Účast ministrů za ODS ve vládě s většinou ministrů za ANO, by znamenalo trvalou moc ANO nad rozhodováním vlády, že by ANO souhlasilo s rovnoměrným rozdělením moci ve vládě, se vzhledem k volebním výsledkům, nedá očekávat.

Vyslovení důvěry takové vládě ve sněmovně hlasy ODS by bylo jediné významné hlasování v celém funkčním období této vlády, ve kterém by ODS sehrála rozhodující roli a to roli užitečných idiotů.

Ve všech následujících důležitých hlasováních může ANO střídavě používat hlasy všech ostatních politických stran podle blízkosti daného návrhu k programu té či oné strany.

ODS by ničemu nemohla zabránit a nesla by přitom odpovědnost za vládnutí Babiše. Navíc by ze svého programu nemohla prosadit téměř vůbec nic, protože ve sněmovně je většina hlasů proti jejím záměrům. A nesplněné sliby v programovém prohlášení vlády by jí voliči oprávněně omlátili o hlavy.

ODS by dokonce nemohla takové vládě ani vyslovit nedůvěru, když by v takové vládě už nechtěla pokračovat.

ODS získává zpět ztracenou podporu velice pomalu zejména proto, že už dvakrát vládla úplně jinak(Topolánek a Nečas) než jak slibovala před volbami.

Když by to udělala potřetí tak by to byl velice pravděpodobně úplný konec ODS a ne "jenom" pád, jaký po vládnutí s ANO, potkal sociální demokraty a lidovce.

Pokud někdo žádá, aby se v zájmu občanů ODS obětovala a "významně" ovlivňovala vládnutí Babiše tak ji vyzývá k sebezničení bez skutečného vlivu na vládu a přijímání zákonů ve sněmovně.

Že by to mohla být radost pro 5 nebo 6 ministrů za ODS a několik jejich přátel na této situaci nic zásadního nemění. Divím se jenom tomu, proč to ODS neobjasní svým voličům sama.

Vlastimil Tlustý

 

« zpět do rubriky