Politici popáté odkládají služební zákon... Ani o tom neví!

Úterý, 30. 8. 2011, 12:56 - 30. srpna, Praha. Poslanecká sněmovna má dnes hlasovat o vládním návrhu na odložení účinnosti služebního zákona. Služební zákon, který platí od roku 2002, měl omezit vliv politiků na obsazení úřadů, ale kvůli odkladům nikdy nenabyl účinnosti. Piráti zjišťovali názory poslanců, kteří mají o zákonu dnes hlasovat. Z jejich výpovědí vyplývá, že o předloženém návrhu neví prakticky nic. Služební zákon (zákon č. 218/2002 Sb.) oddělil místa ministrů a náměstků, která jsou politická, od ostatních úředníků. Na vedoucí úřednická místa by museli pracovníci postoupit podle kariérního řádu. Zákon by nechal jen minimum místa pro netransparentní výběrová řízení a politické dosazování úředníků. Jednotlivé strany by účinností služebního zákona ztratily část vlivu na tok peněz na ministerstvech a to především v oblasti veřejných zakázek.

K nezbytnosti zavedení služebního zákona se vyjádřil i ústavní soud v nálezu č. 35/2002 Sb., kde konstatoval, že „dosud nebyl naplněn imperativ vtělený do čl. 79 odst. 2 Ústavy, podle něhož právní poměry státních zaměstnanců v ministerstvech a jiných správních úřadech upravuje zákon. Součástí českého právního řádu se dosud nestal zákon o státní službě.“

Na odkládání účinnosti služebního zákona se podíleli poslanci těchto politických stran:
2002 – Zákon schválen s účinností od 1.1.2004
2003 – Zákon odložen hlasy ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU na 1.1.2005
2004 – Zákon odložen hlasy ČSSD, KSČM, KDU-ČSL a US-DEU na 1.1.2007
2006 – Zákon odložen hlasy ČSSD, ODS, KSČM a některými poslanci KDU-ČSL na 1.1.2009
2008 – Zákon odložen hlasy ODS, KDU-ČSL, SZ a některých poslanců ČSSD na 1.1.2012 – předkládal tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas
2011 – Navrženo odložení na rok 2015

Hrozí páté odložení, které navíc vláda navrhla schválit již dnes v prvním čtení. Prostřednictvím Pirátských novin jsme proto zmobilizovali příznivce, aby konfrontovali poslance. Lidé z řad veřejnosti se poslanců ptali, proč by měl být platný služební zákon znovu odložen.

Jediný den před hlasováním o odložení zákona, který má 64 stran, nemá žádná politická strana jasno v tom, jak budou její poslanci hlasovat. Co je však horší, u řady stran se ani není možné dopátrat zodpovědné osoby, která danou problematiku řeší. Asistent poslance Gazdíka přiznal, že v klubu TOP 09 a STAN žádný vnitrostranický zpravodaj této normy neexistuje. Martin Vacek, který se zákonem údajně zabývá ve straně Věci veřejné odvětil, že si návrh musí nejprve nastudovat a sněmovní zpravodaj zákona Roman Sklenák (ČSSD) navzdory slibům svého asistenta nereagoval pro jistotu vůbec.

Členové výboru pro sociální politiku, který se má podle návrhu předsedkyně poslanecké sněmovny zákonem zabývat, například vůbec netuší, že se jedná o jejich pole působnosti. Členka výboru Lenka Kohoutová (ODS) například řekla, že v oblasti sociální politiky by odpověděla na cokoli, zde ovšem nemůže sloužit.

Mikuláš Ferjenčík, místopředseda Pirátů, k této iniciativě říká: „Naši dobrovolníci byli střetem s praxí poslanců šokováni. Do většiny poslaneckých kanceláří s v pondělí mezi dvanáctou a čtvrtou hodinou odpolední vůbec nebylo možné dovolat. Pokud už se dovolali, předávali si je poslanečtí asistenti jako horký brambor a konkrétní odpovědi se nakonec dočkal jen zlomek volajících."

Z výsledků průzkumu cloud journalism („skupinové novinařiny“) vyplývá, že parlament nemá za stávajících podmínek vůbec žádný prostor pro kvalitní zákonodárství. Předseda Pirátů Ivan Bartoš řekl: „Paradoxně se nám přihlásilo víc dobrovolníků, kteří chtěli podpořit zavedení služebního zákona, než bylo poslanců ve sněmovně, kteří by byli schopni kompetentně odpovědět na jejich dotazy."

Pirátská strana proto požaduje:
a) okamžité přerušení projednávání návrhu na odložení účinnosti služebního zákona,
b) standardní implementaci stávajícího služebního zákona včetně kariérního řádu, aby byla zaručena předvídatelnost rozhodování státních úřadů a jeho nezávislost na politicích, a
c) politickou reformu, která umožní tvořit zákony tak, aby byl prostor pro věcnou debatu a připomínky veřejnosti.

Odkazy:

[1] Zákon o státní službě musí být zachován http://www.piratskastrana.cz/tiskove-zpravy/zakon-o-statni-sluzbe-musi-byt-zachovan
[2] Služební zákon http://business.center.cz/business/pravo/zakony/sluzebni/
[3] Návrh na odložení ve vládě http://eklep.vlada.cz/eklep/page.jsf?pid=RACK8KDKXUT9
[4] Návrh na odložení ve sněmovně http://www.psp.cz/sqw/historie.sqw?o=6&t=457
[5] Věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy a o vzdělávání ve veřejné správě http://eklep.vlada.cz/eklep/getAttachment?id=ma_korn8jbk7eou.pdf

Kontakty:

Ivan Bartoš, předseda –             603 415 378      , ivan.bartos@piratskastrana.cz
Mikuláš Ferjenčík, místopředseda –             737 943 770      , mikulas.ferjencik@piratskastrana.cz
Jakub Michálek, mluvčí PirateLeaks –             775 978 550      , jakub.michalek@piratskastrana.cz

 

« zpět do rubriky