Odpověď na otevřený dopis panu Bartošovi

Pátek, 28. 2. 2014, 15:32 -

V Praze, 27. února 2014

Vážený pane Bartoši,

obdržel jsem Váš dopis ze dne 21. února tohoto roku a se zájmem jsem si jej pročetl já i moji kolegové. Přesto se zdá, že záměry a úmysly spojené s tímto dopisem, nejsou na první pohled zcela zřejmé.

Za prvé předpokládám, že máte alespoň tolik politických zkušeností, abyste tušil, co to znamená, když nějaký politik napřed pošle návrh do médií, a pak teprve o něm chce jednat. Znamená to, že návrh nemyslí vážně a že se ve skutečnosti nechce dohodnout. V situaci, kdy jedna strana zveřejní své představy, již není dále o čem jednat. Rozumíme skrytému vzkazu, který vyplývá z Vašeho návrhu, a bereme jej na vědomí.

Za druhé je nutno si všimnout, že dvě třetiny Vašeho dopisu popisují důvody, proč spolu nemůžeme spolupracovat. Pokud jste si vědomi těchto odlišností a stavíte je na první místo, pak nedává smysl závěr dopisu, ve kterém navrhujete společnou kandidátku. Politikové, kteří se chtějí dohodnout, nikdy nezačínají od toho, aby vyjmenovávali důvody, proč se dohodnout nemohou. Rozumíme i tomuto vzkazu a bereme jej na vědomí.

Předkládáte-li svůj návrh formou otevřeného dopisu a zdůrazňujete v první řadě heroické výkony Vašich „statečných vlastenců“ v době vstupu České republiky do EU, pokud svůj úmysl spolupracovat od počátku stavíte na tom, že Svobodným jsou cizí „hodnoty jako víra, národ, tradice či silný národní stát“, pokud Svobodné odsuzujete kvůli tomu, že jejich důraz na svobodu se „zvrhává v anarchii“, pokud návrh na spolupráci začíná obviněním, že Svobodní „prosazují sobectví a bezohlednost“ a že poškozují „ty, kdo se o sebe nemohou postarat“, pak si musí každý, kdo si přečte Váš dopis položit otázku, oč Vám jde. Bezesporu na Vaší straně není vidět „dobrá vůle“, kterou spolupráci podmiňujete. Domníváme se, že jediným smyslem Vašeho dopisu je vlastní zviditelnění.

Nedomníváme se, že by na tomto místě bylo vhodné polemizovat s Vaší politickou filosofií či s Vaším programem. Svobodní svoji filosofii a svůj program dostatečně podrobně popsali a nepovažují vůbec za nutné vyjadřovat se k hodnotám, které považujete za ústřední, své ideové protivníky vidí úplně jinde.

Nemáme v úmyslu vytvořit s vaší stranou společnou kandidátku, ale přejeme vám, aby se vám dařilo objektivně informovat občany naší země o tom, že EU je projekt, který spíše problémy vytváří, než řeší.

S přátelským pozdravem

Petr Mach
předseda

Vážený pan
Adam B. Bartoš
předseda Nebruselu

Otevřený dopis Adama B. Bartoše ke zhlédnutí zde: http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/3752-nabidka-spolecne-kandidatky-ne-bruselu-narodni-demokracie-strane-svobodnych-obcanu.aspx 

 

« zpět do rubriky


Přidat komentář