Několik Hujerů přineslo Zemanovi "pár švestiček ze své zahrádky"...

Pondělí, 4. 2. 2013, 19:50 -

Ještě není Miloš Zeman ve funkci prezidenta a už se sbíhají Hujerové, aby mu přinesli "pár švestiček ze své zahrádky". Nejčilejší byl se svou gratulací poslanec VV Petr Skokan, co přinesl láhev meruňkovice, po něm přišel do Zemanovy kanceláže na Loretánské ulici Zdeněk Škromach a nakonec Zemanova adorátorka, místopředsedkyně ČSSD Marie Benešová.

Zatím jsou všechny možné i nemožné variace pracovního zařazení na Hradě i ve vládě otevřeny, proto známí šplhouni dělali první poslední, aby se zavděčili či jen upozornili na existenci své maličkosti. Chystá se za prezidentem Zemanem i submisivní Karel Janeček, zakladatel Nadačního fondu proti korupci a autor Teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Chce probrat zločin Klause, spáchaný jeho amnestií a svědčící o jeho vlastizradě. Určitě nastávajícího prezidenta Janeček, co volil Karla Schwarzenberga, nadchne i svým vztahem k Žitu 44, tedy k Danielu Landovi, jenž když chrání někoho, komu vyhrožují smrtí, koná dobře, jelikož je férový....

Až zítra se má nový prezident ČR Miloš Zeman setkat s předsedou ODS Petrem Nečasem. Je nabíledni, že Zeman neskrývá svoji nevoli vůči vládním krokům; na její kritice přece postavil svou úspěšnou prezidentskou kampaň. Pak se Miloš Zeman setká s dosluhující hlavou státu Václavem Klausem. Pořád ještě prezident a někdejší předseda vlády i ODS společně se svou rodinou podpořil Zemanovu kandidaturu v závěru předvolební kampaně. Přes některé názorové rozdíly je jejich pohled na politiku podobný. Kamaradčoft z Prognostického ústavu se nezapomíná. 

A jak to bude se vztahem těchto dvou osobností dál? Oba sice souzní v otázce "opoziční smlouvy" a jsou proti multikulturalismu, ovšem vlajka EU nad Zemanových hradem zavlaje, navzdory odporu Klause vůči tomuto klonu RVHP. Kdo z nich obrousí ostří svých názorů? Připomenou si, že oba prožili "opoziční smlouvu" od slova "o pozicích", stejně jako když byli v OF, což se zase překládalo jako "Očekávám Funkci". A obojí situace byly o neutuchajícím prahnutí Zemana i Klause vládnout, resp. být premiérem či předsedou Sněmovny, později i prezidentem, pouze k tomu nebyl vhodný počet hlasů. Takže z nouze ctnost, jen si pozice vystřídali během ne jedné, ale dvou opozičních smluv...

V debatě s Karlem Schwarzenbergem v České televizi 17. ledna t.r. Miloš Zeman mimo jiné řekl: "Opoziční smlouva je naprosto běžný nástroj v jakékoli západoevropské demokratické zemi, pokud v této zemi existuje menšinová vláda, protože menšinová vláda by samozřejmě bez opoziční smlouvy nepřežila ani den. Fakt číslo jedna, který lze snadno ověřit a Vy to také víte." A dále: "První opoziční smlouva byla uzavřena v roce 1996 pod patronací Václava Havla a v roce 1998 se pouze vyměnily na základě výsledků jednající strany."

Udrží je ve shodě nesouhlas s programem EUROMED (Euro-Mediterranean Partnership), nazývaný “barcelonským procesem”, jenž počítá s přistěhováním až 80 milionů muslimů do zemí sedmadvacítky do roku 2050? Předběžný odhad těchto migrantů má vyrovnat demografický úbytek v celé Evropě. Zrada její křesťanské tradice? Vypočítavost Barrosových socialistů? Kam vítr, tam plášť, vlastně čádor a nikáb…?

Když jsem nedávno dělal rozhovor s Milošem Zemanem, tehdy ještě kandidátem na prezidenta ČR, na téma islámu mi řekl: „Ideovým základem islámu je bezpochyby Korán. Muslima lze definovat jako vyznavače Koránu, podobně jako nacista je vyznavačem rasové nadřazenosti a antisemitismu nebo komunista vyznavačem třídního boje a diktatury proletariátu… Nepřítelem je anticivilizace táhnoucí se od severní Afriky až po Indonésii. Žijí v ní na dvě miliardy lidí a financovaná je dílem z prodeje ropy, dílem z prodeje drog…“  Kdo tato slova vysvětlí velvyslancům muslimských zemí? Že by se stal prostředníkem v „žehlení“ Zemanovy údajné arogance vůči islámu Jan Kavan?

Připomeňme si trapasy levicového Míly Vlčka. Jako předseda Sněmovny vedl 10. června 2009 delegaci politiků do Gazy. Část členů delegace vyjednávala tajně s militantní organizací Hamas, třebaže Vlček ujišťoval, že se tak nestane. Ke schůzce s jeho představiteli ale nakonec přesto došlo, byť neoficiálně. Zatímco byl Miloslav Vlček na návštěvě Islámské univerzity, čtyři členové delegace v čele s Janem Kavanem s Hamasem osobně jednali. Je to ten samý Kavan, co je s ostudou jedna ruka. Např. s podvodníkem Lukášem Kohoutem, co neoprávněně vystupoval jako vedoucí kanceláře a mluvčí Jana Kavana a jako zprostředkovatel extrémně levných cest do zahraničí pro politiky. Jménem předsedy Valného shromáždění OSN Jana Kavana si mj. objednal cestu VIP tryskáčem na Srí Lanku. Letadlo však nedostalo povolení k přeletu nad Indií a následně byl odhalen pro podvod za 2,5 miliónu korun a zajištění ochranky za 100 tisíc korun.

Miloše Zemana čeká diplomatický slalom, aby nenaplnil slova zavražděného nizozemského režiséra Theo van Gogha: “Multikulturalismus je zdvořilé ustupování roztahovačnému hostu, který vás postupně vytěsňuje z vašeho příbytku…“ Měl by též vzít v úvahu průzkum, kdy v 35 převážně muslimských zemích provedl Gallupův ústav rozhovory s 50 tisíci lidmi. Tento výzkum s názvem: “Kdo mluví za islám? Co si opravdu myslí miliarda muslimů” pouze deset procent z respondentů souhlasilo s atentáty na Manhattan a Penthagon. Ovšem pozor, s přílišným optimismem bych to nepřeháněl; deset procent ze dvou miliard muslimů, kteří tak tvoří skoro čtvrtinu lidstva, je pořád ještě přes pár desítek milionů fanatiků a potencionálních teroristů, takže na nějaké jásání je zatím příliš brzy. Mé mrazicí poznatky nejen z Maroka, Egypta, Izraele, Gazy nebo Keni a Soweta v JAR, ale rovněž z Berlína, Paříže, Londýna či Madridu mně dávají za pravdu. A to jsem se naivně uklidňoval, že Evropa je přece tak daleko, nebo-li, že je daleko z Evropy do míst, kde je půda horká pod nohama nejen od slunečních paprsků…

Nový prezident by si měl uvědomit, že premiér Petr Nečas kvůli fungujícímu českému byznysu odmítl nechutnosti Pussy Riot a jejích příznivců http://urod.ru/news/6207/ i politickou módu tzv. dalajlamismu. Načež ministr jeho vlády Schwarzenberg, ještě před pár týdny Zemanův sok, prohlásil, že se za něho stydí. Navíc ho jako každý pravý šlechtic nařkl, že měl „plná kaťata“. Jen proto, že “kryl” údajné porušování lidských práv v Číně a Tibetu. Kníže též v době, kdy byl spící zelený exministr zahraničí, pronesl svůj další přímočarý bonmot: “Když si je Američané pochytali, ať si je též někam u sebe umístí! Je to jejich problém…” Myslel, tím vězně z Quantánama. Tomu se říká konstruktivní kritika. Ochotu přijmout vězně z Guantánama avizovaly jen Slovensko, Portugalsko, Francie, Maďarsko, Itálie, Irsko a Španělsko a půl tuctu dalších zemí.

Ve Sněmovně ještě nedávno vřel verbální antagonistický boj o to, kdo zvedne ruku pro Nečase, který dělal vše pro to, aby vláda zůstala. Ubral také ze svých požadavků na Karolínu Peake, jež mu po likvidaci VV nakonec i bez Poslaneckého klubu zajistila spolu se svojí platformou LIDEM a přeběhlíky 105 hlasů. Předseda nejtragikomičtější české vlády v polistopadové historii mohl klidně jednat ve Varšavě se svým čínským protějškem Wen Ťia-pao jako premiér na pevné pozici a ne předseda zkorumpované a rozpadající se vlády.

Jak by to také vypadalo, aby jednal jako šéf, co má na kahánku. Stál tam ve frontě jako dlužníci k Providentu nebo čekatelé na operaci šedého zákalu lasserem, aby konečně prohlédli. Zda prohlédl Nečas skutečně a dovolí předčasné volby, to je nyní na Miloši Zemanovi a jeho vlídném zacházení s vládou. Ale nastal neočekávaný problém; na oficiální návštěvu přiletěl turecký premiér Recep Tayyip Erdogan. Premiér Petr Nečas totiž podporuje plnoprávné členství Turecka v EU. A co na to odpůrce Zeman, podle něhož je Turecko muslimská země a Evropy má jen ždibec za Bosporským mostem, ani ne tři procenta, zbytek je asijský poloostrov Anatolie - islámská enkláva... Zato však je už několik milionů Turků v Německu či Francii...

Inu, bude toho mít náš novopečený pan prezident mnoho k vysvětlování či dolaďování. Zítra a ve čtvrtek se totiž Miloš Zeman sejde s předsedy ČSSD, TOP 09, VV a KSČM. Ministranička LIDEM na programu ale není, jen Peake, pouze však jako členka vlády. Podle předsedy "zemanovců" Vratislava Mynáře proto, že tato strana "neprošla peklem voleb" a navíc její poslanci byli zvoleni za jiný subjekt…

Břetislav Olšer

blog idnes.cz

 

« zpět do rubriky