Máš problém? Dotace to vyřeší

Čtvrtek, 23. 11. 2017, 8:16 -
Trápí vás znečištěné ovzduší? Obáváte se imigrantů? Nemáte práci? Dostáváte vysoké účty za elektřinu? Není problém. Existuje všemocný lék. Jmenuje se dotace.

Na každý problém, se kterým se v životě potkáte, skutečně existuje jednoduché řešení. Dotace. Ideálně z kapes vašich sousedů. Ale pozor, musí být správně aplikován!

Tak například – znečištěné ovzduší. Chybnou aplikací je dotace na průmyslové filtry. Stejně hloupý způsob využití dotace je na výměnu kotlů. Aby dotace stoprocentně fungovala, je potřeba ji optimálně nastavit. K tomu potřebujete identifikovat problém. U znečištěného ovzduší se oním problémem může zdát např. příliš mnoho starých kotlů v domácnostech. Dále to může být zvýšená doprava, těžký průmysl. Ale to je chybné uvažování. Takto by dotace nebyly stoprocentně plošně účinné. Pokud totiž správně pojmenujete problém, má dotační lék úplně jiné účinky. U ovzduší stačí konstatovat, že problémem jsou jisté látky v ovzduší. Správná dotace bude vyhlášena na řešení těchto látek. Že je to totéž jako dotace na kotle, filtry, elektroauta? Nikoli. Dotační titul totiž musí být vyhlášen na analýzu vlivu těchto látek na životní prostředí. Už tomu rozumíte?

Nikoli? Tak druhý příklad. Obáváte se imigrantů z třetích zemí? Ano, zabrušuji do oblasti velice háklivé. Takže co je problémem. Válka? Bída? Pašeráci? Ale to je špatně. Takto dotace nebudou fungovat širokospektrálně. Správně je totiž identifikovat jako problém onu obavu. Takže dotační titul musí být vyhlášen na analýzu vlivu imigrantů z třetích zemí na bezpečnost a kulturu společnosti.

Jak jste jistě pochopili, lék Dotace obecně funguje pouze v případě, že je aplikován na analýzu. Ona analýza totiž může jako jediná přinést výsledek, který bude konstatovat, že nebezpečné látky v ovzduší vedou k posílení obranyschopnosti organismu. Tím se z této nebezpečné látky stává látka prospěšná. A ti co zemřou na rakovinu, alespoň neodčerpají prostředky z důchodových fondů.

U imigrace bude výsledkem analýzy konstatování, že v důsledku této imigrace nedojde k vymírání, nedostatku pracovních sil atd. Zároveň se společnost zbaví stereotypů a jedná se tedy o ve skrze prospěšnou aktivitu.

Dotace jako lék má také jiné aplikace. Tady, dalo by se říci, se nejedná o širokospektrální léčivo, ale o úzkospektrální léčivo. To je případ, kdy potřebujete podpořit některého výrobce. Třeba kotlů, palivové směsi apod. V tu chvíli se dotační titul vypíše s tím, že podmínkou je pořízení právě jedné technologie (srovnejte s dotací na analýzu). Dotace se v tomto případě chová také jako antibiotikum – likviduje nepohodlné firmy.

Zdá se vám to jako snůška nesmyslů? Skutečně? Představte si, že potřebujete ve společnosti vyvolat nějaké tření, problém, protože si společnost začala všímat některých věcí, kterých si všímat neměla. Není nejlepším případem odvrátit zájem společnosti k něčemu jinému? Ideálně přímo společnost z něčeho obvinit? Co takhle z rasismu. Dotace jako lék vašeho problému opět zafunguje. Stačí zadotovat analýzu, z níž vypadne právě fakt, že společnost je rasistická. Najednou tato společnost řeší, že tomu tak není. Ale kdo to řekne nahlas, automaticky, díky dotované analýze/studii, se stává rasistou. Váš problém je vyřešen, protože rasista se neposlouchá.

Léčba dotací má ještě další výhodu. Je neskutečně levná. Oproti klasickému léčivu, které si musíte v lékárně zaplatit, tady příjemce dostává peníze. No není to skvělé? Komu by se to nelíbilo.

Jak tedy využít tohoto ideálního léčiva? Nejjednodušší způsob je založit si neziskovku a užívat dotace právě ve formě širokospektrálního léčiva. Jako vlastní produkt získané dotace napíšete pár článků. Zaplatíte někoho, kdo má před a za jménem několik písmenek (vždy někoho najdete – máte totiž dostatek medicíny – peněz), vydáte studii, svoláte tiskovku (s placenou účastí samozřejmě) a jste spokojeni.

Takto se v moderní době řeší problémy. A léčí se mohutně. Stačí si do internetového vyhledávače zadat např. „největší příjemci dotací“.

Mimochodem, víte, kde se peníze na dotace vyrábějí? Šáhněte si do kapsy či tašky, otevřete vlastní peněženku a našli jste zdroj. No není ten svět hned krásnější?

Jiří Zapletal
blog.idnes.cz
 

« zpět do rubriky