Jarní pastva pro včely v Zoo Ostrava

Květy v Zoo Ostrava
Květy v Zoo Ostrava
Středa, 18. 4. 2018, 7:23 -

Jarní sluníčko už docela intenzivně hřeje a v areálu ostravské zoologické zahrady se začínají objevovat první jarní květy, které přitahují zraky návštěvníků, ale zejména představují významný zdroj potravy pro včely, čmeláky a další druhy hmyzu.

První květy pylodárných rostlin začínají zdobit návštěvnické trasy a lákají hmyzí návštěvníky k rychlé návštěvě, neboť při teplém počasí tyto květy dlouho nevydrží. Nepřehlédnutelnými dominantami jsou jistě nejrůznější zástupci rodu slivoní (Prunus), jejichž růžová květenství zdobí koruny nejrůznějších kultivarů stromovitého i keřovitého růstu. Jsou velmi dobrými zdroji pylu i nektaru, ale množství se výrazně liší mezi jednotlivými druhy. Naše domácí ovocné dřeviny jsou obecně bohaté na pyl i nektar. Vydatnou hostinu poskytuji včelám například porosty třešní, jabloní nebo hrušní. Také porosty vrb (Salix) a lísek (Corylus) zaručují probuzenému hmyzu dostatek potravy.

Ale nejen na větvích stromů se nacházejí květy plné pylu a nektaru. I v bylinném patře roste a poskytuje své květy nejedna rostlina. První zdroje pylu – krokusy (Crocus) jsou již sice odkvetlé, ale objevují se jiné, které svým barevným květenstvím rozzáří každé vřesoviště. Jde o skupiny vřesovce pleťového (Erica carnea). Tento stálezelený až 50 centimetrů vysoký keřík roste převážně na slunných místech a vytváří husté a rozsáhlé koberce, v zoo jsou viditelné například u restaurace Saola nebo při návštěvě skleníkového areálu v zázemí zoo. Patří mezi rostliny, které rostou v lehčích a kyselých půdách, a proto při výsadbě přidáváme do výsadbové jamky rašelinu. Je zdrojem pylu i nektaru a včelami i čmeláky bývá velmi oblíbenou rostlinou. Vřesovcový med je tmavě hnědý s kyselou příchutí.

 

« zpět do rubriky