Hamburg: Z luteránského kostela mešita

Úterý, 19. 2. 2013, 9:17 -

Pozdvižení v Německu vyvolává osud opuštěného hamburského evangelického kostela Kapernaum ve čtvrti Horn, který byl loni prodán a nyní a má být přeměněn na mešitu. Novým nabyvatelem impozantního svatostánku, který byl dokonce prohlášen kulturním dědictvím, je totiž islámské centrum Al Núr (Světlo). Přitom 600 severoafrických a blízkovýchodních členů centra se doposud scházelo v přebudované autoopravně.

Vnitřní prostory kostela teď čekají nákladné úpravy a adaptace na mešitu a mají být slavnostně otevřeny na podzim na státní svátek Sjednocení Německa. Z přebudování kostela na mešitu však nejsou odvázáni jak někteří představitelé církve, tak konzervativní patriotistická veřejnost.

Nicméně to může být osud dalších německých kostelů, nakolik v zemi církve v posledních 10 letech byly nuceny z nedostatku věřících a finančních prostředků zavřít na 100 protestantských a 300 katolických kostelů a modliteben. A nejen kostelů, ale i celých měst, ve kterých narůstají muslimské komunity. Vedle islámských čtvrtí německých velkoměst je již například i Duisburg bezmála z jedné čtvrtiny islámským městem. Neodmyslitelnou součástí muslimských čtvrtí jsou mešity, kterých byly vybudovány již stovky, včetně katedrálních pro více než 1000 lidí.

Autor: -bj- 

eurabia
 

« zpět do rubriky