Cikán zabil člověka a dostal dva roky. Rána pěstí prý byla nedbalost

Sobota, 2. 2. 2013, 17:41 -

Není to v rozporu se zdravým rozumen? Ale pozor, jen za předpokladu, že bijec má "nárok" na pozitivní diskriminaci. Je to další doklad, že politická „korektnost“ už jako rakovina ovládla i soudy.

Tohoto zvláštního ohledu a velkorysosti se dostalo Ivanu Demeterovi ze Strakonic, který ve svých 19 letech byl předtím již jednou za násilí trestaný. Asi vás nepřekvapí, že šlo o Cikána. Média to sice často zamlčují, ale kdyby jím nebyl, těžko by dostal za ránu pěstí s následkem smrti jen dva roky nepodmíněně.

Bylo to před restaurací, do níž si prý přišlo pozdě večer několik Cikánů pro kusové cigarety. U barmana neuspěli. Pak se svědectví různí, každopádně první ránu před restaurací dal zabitému Demeter. Nebylo to poprvé, kdy takto „řešil“ situaci. Předtím nebyly tak vážné následky, takže dostal jen 90 dnů veřejně prospěšných prací.

V tomto případě poškozený upadl a po pádu si zlomil lebku, což následně vedlo k jeho smrti v důsledku otoku mozku. Demeter s ostatními kumpány zraněnému neposkytli pomoc ani ji nepřivolali. Ležícího muže ponechali osudu a utekli. Možná by mu okamžitě přivolaná pomoc mohla zachránit život. Nestalo se...

Státní zástupkyně vycházela pro obžalovaného docela vstřícně z toho, že mu nepřičítala úmysl způsobit smrt, ale zranit. „Věděl, že může poškozenému ublížit na zdraví,  a byl srozuměn i s absolutním následkem. Neodvracel přímý útok, proti poškozenému byli čtyři, nejednal v nutné obraně a nejednal v žádném případě ani v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli,“ řekla.

Navrhla uznat ho vinným z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Navíc benevolentně navrhovala vzhledem k jeho částečnému doznání - ačkoliv dodatečně lhal, že byl napaden - a k jeho nízkému věku blízkému mladistvému uložit mu trest mírně nad spodní hranicí pěti let.

Soud však rozhodl nepochopitelně Skutek kvalifikoval jako nedbalost! Neposkytnutí pomoci se asi neřešilo. A navíc senát ještě zmírnil trest, jehož spodní hranice byla tři roky, o jeden rok.

Tak to je tedy gól. Chlap, který už jednou byl potrestán za to, že ranou pěstí způsobil zranění, si neměl být vědom, co může způsobit? Vzkaz zní takto: Jste-li Cikán nebo z jiné chráněné minority, klidně někoho prašťte pěstí jako první. Nepůjde o úmysl, ale o nedbalost.

Stále nechápu, jak někoho lze praštit pěstí z nedbalosti. Z nedbalosti můžete do někoho vrazit na chodníku. Z nedbalosti může boxer teoreticky zasáhnout nešikovného rozhodčího v ringu. Ale před hospodou? To si jen tak nedbale šermujete pěstí a někdo vám vletí do rány? Můžete třeba takto „nedbale“ jen tak pro radost šermovat mačetou?

Stále mi to mozek odmítá strávit, ať už jsou právní kličky jakékoliv...

Hořkou pachuť u pozůstalých musí vyvolávat nejen nízký trest, ale i to, že Demeter jim má zaplatit 614.023 korun. Ačkoliv je to za život člověka směšně málo, už vidím, jak tento recidivista splácí...

Rozsudek není pravomocný.

Dušan Streit

http://streit.blog.idnes.cz

 

« zpět do rubriky


Přidat komentář