ÚAMK informuje - šest pokut: Kolik za ně v Evropě zaplatíme?

Čtvrtek, 8. 6. 2017, 18:12 - Stále více si musíme zvykat na to, že při našich letních cestách za dovolenou, nás při zpáteční cestě mohou dostihnout pokuty za přestupky, kterých jsme se třeba na cestě k Jadranu nebo do Itálie dopustili. Asi nejsilnějším argumentem, abychom v maximální míře dodržovali dopravní předpisy, je výše pokut v ostatních zemích Evropy.

Odborníci ÚAMK sestavili seznam celkem 15 zemí a „top“ pětice nejvyšších pokut za konkrétní přestupek. Samozřejmě jsme vzhledem k nejčastějším cílům dovolenkových cest neopomněli trojici nejčastěji Čechy navštěvovaných zemí: Chorvatsko, Itálii a Slovensko.

Není třeba zdůrazňovat, že jedním z nejzávažnějších přestupků za volantem je řízení pod vlivem alkoholu. Z celkem patnácti zemí Evropy má nejpřísnější přístup Česká a Slovenská republika, kde je nulová tolerance, následuje Polsko s povolenými 0,2 promile alkoholu v krvi. Prakticky ve všech ostatních státech je to pak 0,5 promile. Naopak, nejbenevolentnější je v tomto směru Velká Británie (0,8 promile). Zároveň ale právě tato země patří k těm, kde jsou nejvyšší pokuty za jízdu s alkoholem v krvi. Nejnižší pokuta (od 95 euro) je v Chorvatsku. Naopak nejvyšší ve zmíněné Anglii (až 5 710 euro), dále Švýcarsku (od 550 euro), Itálii (od 530 euro), Německu (od 500 euro), Nizozemsku (od 325 euro) a Rakousku i Slovensku (od 300 euro). Naopak v ČR je to v přepočtu od 100 euro, což se nám zdá dosti málo.

Nejčastějším dopravním přestupkem evropských řidičů je nedodržení maximální povolené rychlosti. Při překročení maximální rychlosti o 20 km/h nás čekají nejvyšší pokuty v Itálii (od 170 euro, od 22 do 7 hodin se ještě zvýší o 1/3) a Švýcarsku (od 165 euro). Se stejnou sazbou od 135 euro následují Dánsko a Francie, se 110 euro pokuty musíte počítat ve Velké Británii. Naopak nejnižší postih vás čeká v Polsku (od 25 euro), Rakousku (od 30 euro) a Německu (od 35 euro). Chorvatsko a Slovensko patří rovněž v tomto směru k umírněnějším (od 65/80 euro). V Čechách je to ještě méně - od 40 euro, opět oproti Slovenským sousedům zaostáváme.

Pokud budeme mluvit o překročení rychlosti o 50 km/h, i tam Čechy patří společně s Polskem a Lucemburskem k „nejlevnějším“ z evropské patnáctky. Pokuta u nás začíná na 190 euro. To naopak ve Velké Británii to může být až 2 890 euro. Vysoké sazby platí i v Rakousku (do 2 180 euro), Francii (1 500 euro), Nizozemsku (od 660 euro), Španělsku (od 600 euro) a Itálii (od 530 euro). Z našich sousedů má vysoké postihy i Slovensko (od 500 euro).

Již tradiční přísnost Velké Británie při dodržování předpisů se týká také jízdy na červenou. Pokuta za tento přestupek zde může dosáhnout až 1 140 euro. Přísní jsou v tomto směru také na Slovensku (od 300 euro), Chorvatsku a Dánsku (od 270 euro) a Nizozemsku (od 230 euro). Naopak nejshovívavější jsou v Polsku a Rakousku (od 60/70 euro). Pokud míříte do Itálie, pak za tento přestupek je tu vyměřeno od 170 euro. Ve srovnání – u nás je to od 100 euro.

Asi nejčastěji a tak zvaně „nevinně“ dostanete k pokutě za špatné parkování. Jih Evropy je zkrátka v létě přeplněný a místo pro stání se hledá těžko. Musíme ovšem pamatovat, že i za to můžeme dostat poměrně vysokou pokutu. Například ve Španělsku od 200 euro. Následuje Nizozemsko (od 90 euro), Dánsko (od 70 euro) , Belgie (od 55 euro) a pak dlouhá řada zemí se sazbou od 40 euro. Řeč je o Itálii, Chorvatsku Slovensku, ale i Česku.

ÚAMK je dlouholetým a neúnavným agitátorem nezbytného a stoprocentního používání bezpečnostních pásů, jejich používání by ročně v Evropě zachránilo až 2000 lidských životů. To uznávají i odborníci z ostatních zemí, nicméně například v Polsku za tento přestupek hrozí pokuta jen 25 euro, v Německu 30 euro, Rakousku 35 euro, ale ani v České republice není sazba právě vysoká – 80 euro. To i v sousedním Slovensku je 120 euro, ale například v Anglii až 570 euro, ve Španělsku a Dánsku 200 euro, v Nizozemsku 140 euro a ve Francii od 135 euro.

Nepatřičným rekordmanem je Česká republika v nízké úrovni postihu za používání mobilního telefonu při řízení – postih činí od 55 euro, což je společně s Polskem a Rakouskem (od 50 euro) vůbec nejnižší postih. Naproti tomu třeba na Slovensku je to 120 euro, v Itálii od 160 euro a nově od léta bude hrozit i zákaz řízení na 3 měsíce. Zdaleka nejvyšší postih ale na řidiče, kteří telefonují za volantem, čeká v Nizozemsku a Velké Británii (od 230 euro a ve Španělsku od 200 euro.

ÚAMK věří, že tento přehled nepoměrně vyšších pokut v okolní Evropě než u nás bude pro motoristy před jejich letní cestou varováním. Dodržovat předpisy se prostě vyplatí, jejich porušování je stále dražší a vzhledem k přeshaničnímu vymáhání nás stále častěji „dostihnou“ i u nás.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky