Test dětských autosedaček 2017

Čtvrtek, 30. 11. 2017, 8:17 - Dopravní nehody s dětmi jako cestujícími v automobilu nejsou tak vzácné, jak by se dalo očekávat. O možných následcích pak rozhoduje vedle správného upoutání dítěte do sedačky jediné – její kvalita. Tu ověřil nedávný test partnerských klubů ÚAMK. Ověřil celkem 19 dětských sedaček.

Přirozeně, že kritérií při testování je mnohem více než jen bezpečnost, kvalita materiálů, ale také ergonomie, tedy pohodlné cestování pro děti, stejně jako to, jak snadno se případně vyčistí a nakonec, zda nejsou použity v materiálech škodlivé látky. Teprve komplex dobrých výsledků ve všech těchto disciplínách přináší konečný verdikt. Jaký byl?

Většina dětských sedaček, konkrétně 14 z 19, získalo známku – dobrý. Tři modely si po náročném posouzení nevysloužily vyšší ohodnocení než – uspokojivé. Vzhledem k závažným bezpečnostním nedostatkům byly dva výrobky označeny za špatné. Rozhodující pro toto byly nedostatky zjištěné při simulované čelní srážce vozidel.

Dodejme, že z 19 testovaných bylo 5 schváleno do provozu podle nejnovější normy ECE R 129, ostatní dle normy ECE R 44 (od září letošního roku je povoleno pouze schválení standardu R 129 pro všechny nově schválené integrované isofixové sedačky).

Ony dvě špatné sedačky jsou Jane Grand a Recaro Optia. U první z nich už test odhalil nedostatečně bezpečné upnutí samotné sedačky v automobilu. Druhý špatně hodnocený výrobek sice využíval Isofix, nicméně sedačka se s 15 kg těžkou figurínou při simulovaném čelním nárazu uvolnila z isofixu a posunula dopředu. Taková situace samozřejmě může způsobit převáženému dítěti vážná zranění. Společnost Recaro okamžitě po testu nabídla zákazníkům, kteří si takovouto sedačku pořídili, jinou, náhradní.

Ze tří výrobků, které byly hodnoceny jako uspokojivě, byly dvě sedačky pro děti o hmotnosti od 9 do 36 kg. Další čtyři byly deklarovány pro děti od narození do čtyř let. Tři kusy je možné otáčet, takže malé dítě může sedět proti směru jízdy. 

I tento výběr potvrzuje nový trend, kdy se používají sedačky umístěné v protisměru až do 4 let. Což umožňuje nový standard ECE R 129 (platí od léta 2013 pro děti do 4 let a nyní vstupuje v platnost jeho třetí etapa), umožňující takto usadit dítě od věku 15 měsíců. V této souvislosti zároveň odborníci ÚAMK varují před nevhodnou snahou usazovat do takovýchto sedaček děti před daným věkovým limitem. Kromě jiného je to dáno vývojem dětského tělíčka a faktem, že případný čelní náraz se přenáší na hlavičku a záda. Při usazení dítěte po směru jízdy je nejvíce zatěžovanou jiná část těla, a to krk. Konstrukce dětských sedaček pro nízký věk dovoluje přenášet v ní dítě i mimo auto. Jak praktická taková sedačka je, musí kupující dobře zvážit.  

Tou asi nejzásadnější je odpověď na otázku: Která sedadla jsou nejbezpečnější při čelním a bočním nárazu? Na to testy odpověděly velmi jasně, jak lze vyčíst z přiložené tabulky. Takže přidáme jen základní informace. 

V případě čelní srážky bylo pět sedaček hodnoceno velmi dobře, 6 známkou dobře, dalších 6 jako vyhovujících a dva už uvedené výrobky jako špatné.

V případě bočního nárazu získala čtyři sedadla velmi dobrou klasifikaci, 13 sedadel dopadlo dobře, jeden výrobek byl jen vyhovující a jeden nevyhovující. 

Co je velmi příznivé, že test neodhalil u žádného z výrobků škodlivé látky v použitých materiálech. Ať už šlo o škodlivé nebo toxické látky, jako jsou PAK, ftaláty, fenoly, těžké kovy a podobně. Deset výrobků bylo hodnoceno velmi dobře, protože nebyly nenalezeny žádné takové látky nebo jejich stopy. U devíti sedaček nalezli odborníci malé množství škodlivých látek, ale v takovém množství, které není škodlivé pro zdraví.

Na závěr rada odborníků ÚAMK – kupovat jen nové sedačky a nenechat se zlákat koupí levnějších použitých, o jejichž „životopisu“ nic nevíme. Před koupí si najít vybraný kus v obdobném testu nezávislých organizací jako jsou automotokluby. Jejich hodnocení jsou komplexní a věrohodná. No, a za třetí – v praxi si danou sedačku vyzkoušet, umístit ji do svého vozu, usadit tam dítě a teprve podle toho, jak vám a dítěti bude vše vyhovovat, se rozhodnout. Vlastně ještě jedna rada – při volbě nešetřit, jde přece o zdraví vašich dětí.

Podrobnější výsledky zde.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky