Technologické inovace u BMW. Head-Up displej a BMW Night Vision

Úterý, 16. 8. 2011, 11:53 - Průkopnictví značky BMW v praktickém uvádění pokrokových asistenčních systémů do sériové výroby je patrná také na dvou následujících zařízeních: Head-Up displeji a nočním vidění BMW Night Vision. Oba tyto významné prvky zvyšující komfort, ale i úroveň aktivní bezpečnosti, se neustále modernizují.

Head-Up displej – více barev, více reality, další možnosti.
Od roku 2003 je možné pro výše postavené modely značky BMW objednat Head-Up displej, který promítá mnoho nejrůznějších údajů přímo do zorného pole řidiče. Informace se objevují v prostoru přibližně na úrovni okraje kapoty motoru, takže řidič je má neustále v zorném poli a nemusí na ně během jízdy přeostřovat. Head-Up displej je v principu tvořen displejem umístěným pod přístrojovou deskou před standardními přístroji, který je osvětlován silným světelným zdrojem. Obraz displeje se pomocí soustavy zrcadel promítá do zorného pole řidiče. Head-Up displej je výškově nastavitelný a aby byla zajištěna jeho čitelnost za každých podmínek, reaguje svým jasem na intenzitu okolního světla.

Od letošního jara se do modelů BMW řady 6 dodává Head-Up displej, který dokáže zobrazovat celou barevnou škálu a má vyšší rozlišení. Řidiči jsou tak zobrazovány i další nové informace, mezi nimiž nechybějí například ani srozumitelněji vyhlížející navigační povely včetně reálně vyhlížejících návěstí. Nový plně barevný Head-Up displej disponuje osvětlením pomocí světelných diod (LED), jež se vyznačují nižší spotřebou energie a vyšším světelným výkonem, zlepšujícím čitelnost na přímém slunci.

V roce 2011 představený koncepční vůz BMW Vision ConnectedDrive ukazuje další budoucnost Head-Up displeje. Jelikož se jedná o velmi přirozený zdroj informací pro řidiče, budou na něj postupně přecházet funkce hlavních přístrojů automobilu. Stejně jako je tomu v případě zmiňovaného konceptu, Head-Up displeje se budou vyznačovat trojrozměrným zobrazováním informací, které je ještě intuitivnější a přirozenější. V budoucnu se očekává, že právě Head-Up displej může řidiči přímo ukázat například nebezpečně se pohybující osobu nebo jiné hrozící nebezpečí. Pod označením Head-Up displej Max právě probíhá vývojový program pracující s dvojicí head-Up displejů, který by mohl stávající řešení účinně rozvinout.

Head-Up displej je v současnosti možné objednat do vozů BMW řady 5, BMW řady 6, BMW řady 7, BMW X3, BMW X5 a BMW X6.

BMW Night Vision – termokamera odhalí chodce či cyklistu.
Od roku 2005 je v nabídce výbavy na přání připraven systém nočního vidění BMW Night Vision. V současnosti se nabízí modernizované provedení tohoto systému, které se vyznačuje schopností aktivně odhalovat a řidiči zvýrazňovat potenciálně nebezpečné chodce či cyklisty. V budoucnu bude systém schopen tyto objekty navíc osvětlit doplňkovým světlem BMW Dynamic Light Spot, na nějž byl zaměřen díl 2.2 tohoto seriálu Technologických inovací BMW Group.

BMW používá systém nočního vidění pracující na principu termovize. Mezi největší přednosti tohoto řešení patří především schopnost rozpoznávat rozdíly teplot, a tedy „vidět“ až do vzdálenosti přibližně 300 metrů před vozidlem.

Systém nočního vidění je v současnosti nabízen pro modely BMW řady 5, BMW řady 6 a BMW řady 7.

redakce Ostrava Online

Night Vision
Night Vision
Night Vision
Night Vision
Night Vision
Night Vision
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
Head Up displej
 

« zpět do rubriky


Přidat komentář

Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.