Předsezonní testování ve slunné Itálii

Nutrend racing - Monza
Úterý, 13. 3. 2018, 11:00 -

I přesto, že závodní sezona roku 2018 již nezadržitelně klepe na dveře, využil tým poslední možnosti usednout do závodních strojů ještě před jejím startem.  Na předsezonní testování  vyrazili zástupci Nutrend racing do slunné Itálie, na legendární trať Monza. Okruh pokládaný za nejrychlejší v  seriálu F1 si nenechal ujít téměř žádný z týmových jezdců.

Za volantem Norma M20FC se tak objevili v průběhu dvou dnů Václav Janík, Jiří Svoboda, Petr Lisa, Tomáš Konvička a ze zahraničních jezdců je doplnili Robert Steć a Pawel Rzadkosz. Kromě krásného okruhu Monza si jezdci po oba testovací dny užívali i krásné jarní počasí.

První za volant usedl Václav Janík, který jako jediný jezdec neseděl letos ve voze poprvé. Další stinty pak patřili letošním nováčkům týmu – Petrovi Lisovi, který se bude věnovat programu především na okruhových závodech a doplní jej několika vrchařskými podniky. Petr se na Monze zaměřil především na pilování jízdy s prototypem Norma M20FC a komunikaci s týmem pro další testování a individuální nastavení vozu. Druhým z jezdců byl Tomáš Konvička, který má především program v MMČR a okruhových závodech FIA CEZ. Tomáš Konvička do Normy usedal především pro sbírání testovacích kilometrů a pilování závodní jízdy. Oba jezdci tak během dvou dnů ujeli více jak 150 testovacích kilometrů a nasbírali cenná data jak pro tým, tak pro své budoucí závody.

Pro Jiřího Svobodu byl test na Monze především možností vyzkoušet si poprvé novější specifikaci vozu Norma M20FC. Zároveň tento předsezónní test splnil účel rozjetí se před závodní sezónou. A jak Jiří testování vnímal: „Je to pro mě obrovským zážitkem se vůbec svézt na okruhu jako je Monza. Člověk si myslí, že jej zná dokonale ze závodů formule 1, ale ve skutečnosti je pocit z okruhu ještě intenzivnější, vše je tak blízko a rychlostí jakých se zde dosahuje je neskutečné. Navíc to podpořil pocit z Normy, která ve specifikaci 2017 funguje opravdu skvěle. Krásně zatáčí, v rychlých zatáčkách jede jako po kolejích a přesně poslouchá pokyny jezdce v šikanách.“

Polská dvojice Robert Steć a Pawel Rzadkosz si na Monze měla možnost vůz Norma M20FC vyzkoušet vůbec poprvé. Robert Steć má s našim týmem  bohaté zkušenosti, především ze svých předchozích startů s vozem Lola B02/50. Ovšem vůz typu prototyp byl i pro něj něco nového. Robert od začátku zajížděl perfektní a vyrovnané časy. Po celou dobu testu podával profesionální výkon a byly vidět jeho letité zkušenosti s motorsportem. Pawel Rzadkosz, známý především z polského kopcového mistrovství, kde jezdí se svou formulí. Trať v Monze i Norma M20FC pro něj byla velkou neznámou. Pawel nic nepodcenil a na test se intenzivně připravoval, studoval onboardy a byl dokonale připravený pro svoji první jízdu s prototypem. První kola na seznámení absolvoval s KTM X-BOW R. Následné přesednutí do Normy ukázalo, že se přípravy vyplatily. Bez zaváhání absolvoval všechny své jízdy a s jistotou hledal limity vozu. Pawlova radost z jízdy potěšila všechny členy v týmu. Sami doufáme, že jsme se s touto polskou dvojicí nepotkali na tratích naposledy.

Na testování nechyběla ani další polská dvojice – nejrychlejší polská žena Irena Steć a Leszek Trzepaczynski, kteří během testování usedli za volant týmového KTM X-BOW R. Leszek si okruh Monza vychutnával plnými doušky, byl to pro něj splněný sen projet se na tomto okruhu v závodním voze. Irenka test absolvovala především jako přípravu na nadcházející sezónu 2018, kdy ji určitě uvidíme za volantem závodního vozu.