Postav si svůj elektromobil

VŠB-TUO
VŠB-TUO
Úterý, 24. 4. 2018, 9:02 -

VŠB – Technická univerzita Ostrava spolupracuje na přípravě stavebnice „Postav si svůj elektromobil“, která je určena studentům středních škol. Doplňuje tímto celou řadu popularizačních aktivit, které mají v mladých lidech vzbudit zájem o studium technických oborů.

Vědecko-výzkumní pracovníci z týmu SAZE (Systémy Alternativních Zdrojů Energií) z Fakulty elektrotechniky a informatiky VŠB-TUO se podíleli na přípravě stavebnice elektromobilu KAIPAN 415, která je určená studentům středních škol s automobilovým zaměřením. Vozidlo a jeho stavebnice byly vyvinuty Společným výzkumným a vývojovým pracovištěm pro elektromobilitu ve Smržovce založeným konsorciem VŠB-TUO, KAIPAN a Isotra v roce 2008. „Elektrická a elektronická část výbavy vozidla KAIPAN 415 je vyvíjena a testována na pracovištích VŠB-TUO, univerzita je supervizorem a metodickým konzultantem pro vestavbu a provoz elektrického pohonu,“ říká docent Bohumil Horák, vedoucí výzkumného týmu

V průběhu řešení projektu byla postupně sestavena čtyři vozidla, z nichž dvě byla určena pro provoz na pozemních komunikacích a dvě jsou využívána VŠB-TUO pro demonstrační a další vývojové účely. Prototyp KAIPAN 415 vznikl jako reakce na rozšiřující se trh s mikrovozidly. Jedná se o dvoustopé vozidlo, první české vozidlo, které je možné řídit již od 15 let. Elektromobil a komponenty jsou nabízeny komerčně společností KAIPAN, vozidlo jako finální elektromobil anebo komponenty v podobě stavebnice.

KAIPAN 415 má elektrický motor, tři stupně převodovky (1 vpřed, neutral, 1 vzad) a pohon na předních kolech. Dosahuje maximální rychlosti 40 km/h a má dojezdovou vzdálenost dle osazení baterií či jednotky pro prodloužení dojezdu mezi 40 až 80 km. Neprodukuje emise CO2.

„V současné době je připravována úvodní výrobní série stavebnice pro středoškoláky, probíhají jednání s dodavateli a dalšími partnery,“ říká Bohumil Horák a dodává, že „praktická stránka přípravy středoškoláků podpořená možností práce se stavebnicí elektromobilu KAIPAN 415 bude pro střední školy významným přínosem i z pohledu motivace studentů k dalšímu studiu.“

V únoru 2018 proběhlo představení stavebnice „Postav si svůj elektromobil“ a komunikace se středními školami. Na červen připravuje docent Horák se svým týmem workshop pro ředitele a pedagogy středních škol především z Moravskoslezského kraje, na kterém budou se stavebnicí blíže seznámeni. V příštím roce plánují školy stavebnici pro své studenty pořídit.

« zpět do rubriky