Odborníci radí: Na dovolenou? Pouze s perfektně připraveným autem

ilustrační foto
ilustrační foto
Úterý, 26. 6. 2018, 9:15 -

Léto je tady a dovolená se blíží. Přípravy však nekončí jen u nákupu potřebných věcí v supermarketu. Aby cesta proběhla bez komplikací, vyplatí se věnovat čas přípravě automobilu, a to v dostatečném předstihu. Mezi důležité činnosti patří kontrola stavu a tlaku pneumatik, doplnění provozních kapalin, kontrola chlazení motoru a klimatizace.

Při cestách v létě, kdy je auto vystaveno vysokým teplotám, se vyplatí nechat si vozidlo zkontrolovat před cestou. Nejen letní teploty, ale i délka cesty a stání v kolonách, ovlivńuje mnoho aspektů, například spotřebu provozních kapalin, oleje,” říká technický poradce ProfiAuto Lubomír Kroužílek a dodává, že při dlouhé cestě může být spotřeba oleje v motoru mnohem vyšší než obvykle.

Rozhodně se nevyplácí dojíždět v létě starou sadu zimních pneumatik se vzorkem nižším než 4 mm, zejména na cesty k moři. „Zimní pneumatiky se při vyšších teplotách přehřívají a může dojít k defektu. Navíc prodlužují brzdnou dráhu a zvyšují spotřebu paliva,” zdůrazňuje Kroužílek a totéž zdůrazňuje pro řidiče, kteří se na cestu vydaji s podhuštěnými pneumatikami. Dobrou radou je přikoupit si sadu na rychlou opravu pneumatiky a pohlídat si tlak náhradního kola.

Své si v létě vybere také chlazení motoru. „Než se vydáte na cestu, zkontroluje si chlazení a funkčnost ventilátoru,” radí Kroužílek. Řidiči by neměli zapomenout na kontrolu hladiny a případné doplnění chladící kapaliny. Vyplatí se také vzít si minimálně litr destilované vody na dolití do chladiče, případně do ostřikovačů.

Naložené auto má vliv na chování brzd. V serpetinách se brzdová kapalina dostává na teplotu přes 200 °C a brdzové destičky až na 500 °C. Kontrola stavu bzrdového obložení, stejně jako ruční parkovací brzdy je tedy před cestou velmi důležitá. Cestování přes noc pak vyžaduje perfektní stav světel. Nepodceňujte proto stav osvětlení a seřízení předních světel.

Klimatizace, pokud se pokazí, vám může značně znepříjemnit cestu. Vyplatí se tedy klimatizaci před cestou zkontrolovat, vyčistit a dezinfikovat.

Odborná kontrola v autoservise je jedna část přípravy. Druhá část se týká povinné výbavy, jako jsou náhradní žárovky, rezervní litr motorového oleje, dovybavení lékárničky, výstražný trojúhelník, reflexní vesty a přípravy sebe samých, od prostudování trasy a zjištění dopravních omezení po koupi stínítek pro děti a tekutin pro spolucestující.

Prohlídka auta před dlouhou cestu pomáhá předcházet komplikacím, které se mohou při cestě vyskytnout a jejich náprava, zejména v zahraničí, výrazně prodražit. A řidiči umožňuje klidnou a soustředěnou jízdu,“ dodává Kroužílek.

K těmto účelům mohou řidiči také využít bezplatné servisní prohlídky s názvem PitStop, kterou značka ProfiAuto ve spolupráci s partnerskými servisy organizuje v několika městech v České republice a na Slovensku.

Pečlivá příprava vozidla na cestu se určitě vyplatí, ale přesto se může stát, že se během cesty vyskytne problém, který je třeba vyřešit v autoservise. Pro řidiče cestující v Česku, na Slovensku nebo Polsku může být užitečná aplikace do mobilního telefonu ProfiAuto, která umožní řidičům najít ProfiAuto Servis a zajistit si odborný servis či opravu.

« zpět do rubriky


Přidat komentář

Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.