Nejspolehlivějším autem je?

Sobota, 10. 6. 2017, 9:23 -

Společnost J.D. Power, která se už od roku 1968 zabývá průzkumem spokojenosti spotřebitelů s výrobky, včetně automobilů, zatím naposledy zahrnula do ankety 35 186 osobních automobilů roku výroby 2014. A výsledek byl opět jednoznačný – Lexus.

Právě tato japonská značka, či přesněji divize automobilky Toyota, se už pošesté stala vítězem ankety. Majitelé ji považují za nejspolehlivější.

Základem pro anketu je 8 kategorií problémů s celkem 117 nedostatky, které musí majitelé označit. Nejde tedy o jakési jednoduché subjektivní hodnocení typu – mám své auto rád. Z druhé strany je zajímavé, že nejvyšší počet nedostatků a poruch, celkem 22 % se netýká ani motoru či převodovky, nebo podvozku či brzd, ale elektroniky. Tedy poruch informačního systému, navigace nebo dokonce chyb v připojení mobilu a podobně. Druhým překvapujícím výsledkem, který má spojitost s prvním, je s každým rokem rostoucí počet problémů s akumulátory. Ty prostě nestačí držet krok s množstvím elektronických přístrojů a jejich spotřebou energie. Meziročně až o 44 % vyšší počet majitelů vozidel muselo vyměňovat autobaterii. V případě jen tříletých vozů je to jen zdánlivě překvapivé.

Nakonec skončilo pořadí na prvních místech takto: 1. místo obsadily shodně Lexus a Porsche. Obě značky mají v průměru 110 poruch na 100 vozidel. Na druhé příčce je Toyota (123 poruch), následuje americký Buick a Mercedes-Benz. Výrazně si polepšil Hyundai (celkem o 13 příček) a skončil 6.

Pokud jde o opačný konec žebříčku, pak na posledním 31. místě skončil Fiat s bezmála 3 x vyšším počtem poruch než vítězné značky Lexus a Porsche.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky