Jízda v „latrýně“

Čtvrtek, 14. 9. 2017, 0:38 -

Není žádným překvapením, že v automobilu trávíme stále více času a zvláště ve městech čas prosezený za volantem automobilu přímo konkuruje tomu, kolik ho strávíme v obývacím pokoji vlastního bytu. Jinak řečeno – doma jsme ve skutečnosti ve vozidle, nikoliv v bytě či domě. Tomu odpovídá i to, co všechno za volantem děláme: kouříme, pijeme, jíme, sledujeme zprávy v rádiu …

Právě fakt, že měníme interiér v jídelnu nebo kuřárnu, znamená, že ho velmi „zaneřádíme“. Jestliže v bytě jednou týdně vysáváme prach, umýváme podlahu, včetně záchodu, pak naopak podle průzkumu, který provedl britský autoklub, čištění interiéru se v průměru věnují majitelé jednou za zhruba 1,5 až 2 roky. Přičemž alespoň pravidelnému ročnímu „gruntování“ se věnuje jen necelých 30 % všech motoristů. Přitom odborníci ÚAMK považují tento termín za ten nejzazší pro to, aby se kabina nestala ve svém podstatě nebezpečím pro samotné pasažéry.

Příkladem mohou být prachové částice, které způsobují dýchací a další problémy, mastnoty ve ventilační soustavě, které se podílejí na pálení očí, horším dýchání, nebo bakterie, které se například při nečištění ukládají ve ventilační soustavě, ve filtrech klimatizace, kde vlhké prostředí jejich růstu mimořádně svědčí.

No, a my k tomu vědomky přidáváme vše to, co nadrobíme a nabryndáme na potahy, výplně dveří, naneseme z potu na věnec volantu, hlavici řadicí páky, tlačítka a páčky na palubní desce. Výsledek? V automobilu je v průměru 10 x více bakterií než v záchodě vašeho bytu.

Potvrzuje to test, který provedla společnost CosmétiCar na 1 200 vozidlech. Konkrétně na potahu věnce volantu a hlavici řadicí páky našli na centimetru čtverečném plochy 800 bakterií, kdežto na záchodovém prkénku je to v průměru jen 80 bakterií. Jedná se například o stafylokok, který může zavinit střevní problémy, stejně jako kožní vyrážku. Dále bakterie Bacillus cereus, stejně jako E Coli, které mohou za nevolnost nebo průjmy a u starších nebo oslabených řidičů způsobí až zvracení.

Co k tomu dodat? Snad radu odborníků ÚAMk, která místa auta jsou nejnáchylnější stát se „pěstírnami“ mikrobů, a na jejichž pravidelný úklid je tudíž na místě pamatovat:

  • Klimatizace, kde kromě bakterií najdete i roztoče nebo mikroskopické houby. Jak důležitá je například výměna prachového filtru dokládá fakt, že ty kvalitní zachytí až 99 % nežádoucích částic. 
  • Kliky dveří a víka zavazadelníku zvenčí a především zevnitř.
  • Volant, zvláště oblíbené látkové doplňkové potahy jsou nebezpečné.
  • Hlavice řadicí páky – více nevhodné jsou ty s koženým potahem než ty plastové.
  • Koberečky, i proto jsou mnohem praktičtější pryžové než látkové.
  • Prostor pod sedačkami, prach a částečky potravy jsou tam obvykle letité.

A ještě jedna rada ÚAMK na úplný závěr, když už se pustíte do úklidu, rozhodně nepoužijte tradiční a běžně používanou houbičku z vaší kuchyně. Podle průzkumu německých odborníků v jediné může být až 73 různých mikroorganismů s hustotou až 50 miliard na centimetr krychlový. Takže rada je jednoznačná – nepřenášet do auta ještě další bakterie, ale naopak novou a zcela čistou houbičkou očistit interiér. Pamatovat ale na to, že touto metodou i tak odstraníte jen asi 60 % mikroorganismů. Je tedy na místě jednou za čas svěřit vyčištění odborníkům anebo alespoň použít profesionální čisticí přípravky.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky