Janík Motorsport opět o level výše!

Janík Motorsport
Janík Motorsport
Středa, 21. 3. 2018, 9:25 -

Exklusivní novinka v režii Janík Motorsport a Nutrend Racing rozbouřila hladinu českého motorsportu, šternberský tým totiž v úvodu letošní závodní sezóny představil sportovní prototyp - speciál Norma M30 LMP3! V tradičních červenobílých bojových barvách bude tento karbonový sportovní prototyp připraven do bojů na evropských okruzích, kam ho tým v letošním roce plánuje nasadit.

Čistokrevný okruhový speciál spadající do stále populárnější kategorie LMP3 (LMP = Le Mans Prototype) je určen pro vytrvalostní závody a od letošního března jeden takový „stájí“ u týmu Janík Motorsport. Tým se tak rozhodl povýšit svoje okruhové působení do vyšší kategorie, což bylo logickým vyústěním loňské sezóny, kdy tým kraloval v domácím šampionátu ve sprintových i vytrvalostních kláních v rámci divize 5.

„Rozhodli jsme se povýšit působení našeho týmu na okruzích. Po dvou absolvovaných sezónách s dvoulitrovým prototypem Norma M20FC, kdy jsme dominovali českým okruhům, jsme s našimi partnery zrealizovali nový projekt, který odstartoval pořízením TOP techniky - nejmodernější specifikace LMP3. Pro lajka je jednoduché tento speciál charakterizovat jako vůz, u kterého byly využity při vývoji poslední hi-tech technologie a tento vůz, jak napovídá i jeho zkratka v názvu LMP, je primárně určen k vytrvalostním závodům typu Le Mans,“ představil projekt Václav Janík, který bude novinku v letošním roce pilotovat společně s jeho loňským jezdeckým kolegou Tomášem Koreným.

Při představení vozu partnerům a příznivcům týmu byly poodhaleny i konkrétní plány pro letošní sezónu. Stejně jako v předešlém roce bude Nutrend Racing dělit své síly mezi okruhová a vrchařská klání, kdy v obou případech bude tým startovat za český národní tým. Mezi vrchaři bude tým usilovat opět o zisk evropského poháru FIA v rámci Mezinárodního vrchařského cupu a na okruzích bude nasazovat své vozy v rámci FIA CEZ - Šampionátu FIA - Zóny střední Evropy. Letošní rok bude o učení, jak pro jezdce, tak pro týmové inženýry a mechaniky. S prototypy Norma má tým bohaté zkušenosti a tak se nebojí vstoupit hned v premiérové sezóně do bojů v evropské konkurenci: „Díky loňským výsledkům, jsme byli nominováni do reprezentačního týmu pro okruhové závody. Této příležitosti využijeme a pojedeme s Normou M30 LMP3 v rámci středoevropské zóny. Tratě většinou známe, jede se i na slavném Hungaroringu či Red Bull Ringu. Chybět nebude samozřejmě domácí Brno či blízký Slovakiaring. Máme v plánu i velkou porci testování, ať nasbírá celý tým co nejrychleji potřebné zkušenosti. Pro všechny je nový vůz velká výzva. Pokud to půjde, rádi bychom LMP3 představili i domácím fanouškům ve Šternberku, ale to je zatím jen tajné přání,“ konkretizoval působení týmu v letošním roce týmový manager Pavel Malý.  

Při samotném představení nového vozu Norma M30 LMP3 se role kmotrů ujali Richard Zedník, majitel Nutrend D. S., a člověk nejpovolanější- komentátor slavného závodu Le Mans, motoristický novinář a fotograf Martin Straka. Křest proběhl již na bojově zbarveném závodním stroji a při představení M30-ky zazněly i parametry, kterými vůz disponuje. Normu pohání osmiválcový motor Nissan o objemu 5 litrů a výkonu 420 koňských sil. Nezávislé zavěšení všech kol zajišťuje spojení 18-ti palcových kol ke karbon-kevlarovému krytému monokoku, který má bezpečnostní atestaci dle specifikace FIA. Šestipístkové brzdy mají za úkol brzdit celkovou hmotnost vozu 900 kg.

První zkušenosti s novým strojem bude tým získávat při testování na brněnském okruhu poslední týden v březnu, na které naváže úvodním podnikem FIA CEZ na Hungaroringu o měsíc později.Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
Janík Motorsport
 

« zpět do rubriky