Italská společnost Astaldi uspěla ve výběrovém řízení na stavbu dálnice D35

ilustrační foto
ilustrační foto
Úterý, 24. 10. 2017, 8:11 - Italská společnost Astaldi, člen Italsko-české komory, uspěla společně s tureckou společností IC İçtaş Construction ve veřejné soutěži na stavbu úseku dálnice D35 v hodnotě 2,89 miliard korun. Stavební práce by mohly začít na jaře příštího roku.

Italská stavební společnost Astaldi, člen Italsko-české obchodní a průmyslové komory, vyhrála v důležité veřejné soutěži na stavbu dálniční infrastruktury v Čeké republice.

Astaldi se soutěže zúčastnila v konsorciu s tureckou společností IC İçtaş Construction. Společnost se umístila na prvním místě v soutěži na stavbu úseku dálnice D35 mezi městy Opatovice a Časy.

Úsek, jenž měří zhruba 13 kilometrů, patří k těm nejsložitějším v rámci celé dálnice D35 a počítá s dvěma mimoúrovňovými křižovatkami a s kilometrovou estakádou nad řekou Labe.

Dálnice D35 je klíčovou infrastrukturou, jež má propojit severní a východní regiony České republiky a odlehčit provoz na dálnici D1.

Konsorcium vedené italskou firmou se navíc umístilo na druhém místě ve výběrovém řízení na výstavbu navazujícího úseku dálnice D35 Časy – Ostrov.

Nabídková cena společnosti Astaldi na výstavbu úseku dálnice D35 Opatovice – Časy činí 2,89 miliard korun. Nabízená záruční lhůta činí 120 měsíců.

Úsek Opatovice – Časy nedávno obdržel všechna nutná stavební povolení a na dotčených pozemcích začíná v současnosti archeologický průzkum. Stavební práce by tak mohly začít na jaře příštího roku.

Vítěznou nabídku Astaldi bude ještě přezkoumávat v příštích měsících Hodnotící komise jmenovaná českou vládou. V případě kladného hodnocení, to bude poprvé, co italská stavební firma dostane zakázku na stavbu dálniční infrastruktury bez spolupráce s místními firmami.

“S tímto výsledkem jsme velice spokojení a myslíme si, že je velice důležitý pro celý systém italských institucí na podporu exportu a podnikání,” říká předseda Italsko-české komory, Gianfranco Pinciroli.

“Před dvěma roky jsme uspořádali, společně s Italským velvyslanectvím v Praze, Italskou agenturou na podporu zahraničního obchodu (ICE) a Italskou asociací stavebních firem (ANCE) první italské infrastrukturní fórum v Praze.

Začínali jsme od nuly, protože před tím se italské firmy českých výběrových řízení na stavbu dopravní infrastruktury neúčastnily. V průběhu těchto dvou let jsme ale odvedli soustavnou a poctivou práci, jež dnes přináší své ovoce.

Ze strany českých institucí a zadavatelů vidíme transparentnost a seriózní přístup. Naším společným cílem je pracovat na otevřeném a konkurenčním trhu evropského střihu. Na to klademe velký důraz, a musím říct, že dialog s českými institucemi se nikdy nepřerušil.

Na druhé straně, italské stavební firmy mají bohatou zkušenost se zakázkami v zahraniční a jsme si jistí, že dokáží pozitivně přispět k dalšímu rozvoji České republiky,” dodává předseda Pinciroli.

Úspěch Astaldi přichází jen několik málo týdnů po uzavření smlouvy mezi italskou stavební společností Toto Costruzioni Generali, členem Italsko-české komory, a Ředitelstvím silnic a dálnic na opravu a modernizaci čtrnácti kilometrového úseku dálnice D1. Hodnota tohoto kontraktu činí 1,75 miliard korun.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky