Ekoauta v ČR bez poplatku

Ekoauta v ČR
Ekoauta v ČR
Úterý, 3. 4. 2018, 15:06 -

Evropské země začínají zavádět různé pobídky k nákupu čistých vozidel. U nás je aktuálně v mezirezortním řízení úleva pro čistá vozidla z placení poplatků za dálniční známky.

O co se jedná?
V České republice předalo ministerstvo dopravy do mezirezortního připomínkového řízení, které skončilo 27. 3. 2018 novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela se týká toho, že vozidla poháněná čistě na elektřinu nebo vodík nebo v kombinaci s jiným palivem, je-li hodnota emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50 g/km by nově měla 100 % úlevu z placení dálniční poplatků a u vozidel spalujících stlačený zemní plyn neboli CNG se bude jednat o úlevu 50 %. Spolu s touto změnou se s největší pravděpodobností zavede elektronická dálniční známka a zvedne se poplatek za užití dálnic za rok z 1500 Kč na 2000 Kč.
Citaci pana Jana Bezděkovského z ministerstva dopravy, kterou jsme v minulé zprávě použili, byla do značné míry zavádějící a zejména nebyla z jeho strany dopředu autorizována. Dotyčnému se tímto velmi omlouváme.

V závěsu nové registrační značky
V přípravě jsou také nové registrační značky pro vozidla poháněná alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje na půdě ministerstva dopravy, a co nevidět by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Tyto registrační značky ztratí bílý podklad a nahradí ho zelený. Bude tedy možné snadno na dálku detekovat vozidla na alternativní paliva.

« zpět do rubriky