Delší řízení škodí srdci i mozku

Neděle, 3. 9. 2017, 20:02 -

Delší řízení automobilu škodí srdci i mozku. Vlastně tedy člověku jako takovému. V čem je problém? Pokud jde o srdce, tak dlouhodobé sezení bez pohybu zcela přirozeně člověku a fungování srdce neprospívá. A mozek?

Pokud opět hovoříme o delších než dvouhodinových jízdách, obvykle tedy po dálnicích nebo známých silnicích, nepřináší přirozeně dostatek vjemů, aby tyto podněty nutily mozek být aktivní. Ostatně kdo to na sobě při dlouhé cestě například na jih k moři nepozoroval?!

Pomalu se cítíme ne jako za volantem, ale v ušáku před televizí, kde je nezáživný program. Tak nám přijde i monotónní krajina za oknem auta. Že jde jen a jen o mýtus?

Vůbec ne, potvrdili to britští vědci, kteří studovali asi půl milionu osob, z nichž asi pětina trávila za volantem denně více než dvě hodiny času. Po dobu 5 let výzkumníci porovnávali změny na řidičích ve věku 37 až 73 let. Výsledek? Jednoznačně se prokázalo, že IQ pravidelných řidičů klesá rychleji než těch, kdo vyrážejí jen na krátké cesty nebo vůbec neřídí.

Jak říká prostá selská moudrost: řídíš-blbneš.

ÚAMK

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky