Concept You od společnosti Volvo: luxusní skandinávský design s intuitivní technologií

Čtvrtek, 15. 9. 2011, 12:36 - Společnost Volvo Car Corporation učinila významný krok ve vývoji připravovaného velkého sedanu značky Volvo. Studie Concept You, představená na letošním frankfurtském autosalonu, v sobě spojuje elegantní exteriér ve tvaru kupé s luxusním high-tech interiérem, ve kterém má řidič vše pod kontrolou díky intuitivní technologii dotykových panelů smart pad.

Concept You navazuje na studii Concept Universe, která byla prezentována na letošním autosalonu v Šanghaji. Zájemcům o automobily na celém světě zprostředkovává další pohled na budoucnost společnosti Volvo Car Corporation.

Díky kompletně provedenému interiéru se mohou zájemci o luxusní sedany u prototypu Concept You seznámit s řemeslným zpracováním a intuitivními technologiemi, které budou charakteristickým znakem budoucích vozů Volvo.

„Nová linie střechy použitá u studie Concept You sahá až k zadním skupinovým svítilnám, a vytváří tak dynamický tvar vozu typu ‚fastback‘, který je mezi evropskými zákazníky poslední dobou stále oblíbenější,“ říká Peter Horbury, viceprezident pro design ve společnosti Volvo Car Corporation.

Interiér s dotykovými ovládacími prvky a dokonalé řemeslné zpracování

Luxusní interiér studie Concept You zaujme kombinací intuitivní technologie dotykových panelů smart pad a prvotřídního řemeslného zpracování.

„Concept You prozkoumává nová území. Naší snahou je vytvořit automobil, jehož ovládání bude natolik intuitivní, že návody k obsluze se stanou minulostí. Chytré telefony a dotykové displeje vnesly do oblasti mobilních informací a zábavy zcela nový rozměr. Zde jsme použili řadu dotykových obrazovek, které nahradily tlačítka a další ovládací prvky. Řidič je tak s vozem lépe propojen a vše má plně pod kontrolou. Tato technologie nám rovněž pomohla vytvořit nebývale jednoduchý a vzhledově čistý interiér,“ vysvětluje Peter Horbury.

Ovládací centrum prototypu Concept You je tvořeno čtyřmi hlavními částmi: digitálním informačním monitorem pro řidiče (Driver Information Monitor ‒ DIM), head-up displejem promítajícím údaje na čelní sklo, dotykovým displejem v horní části středové konzoly a dotykovou obrazovkou mezi dvěma samostatnými zadními sedadly. Na volantu čalouněném kombinací dřeva a kůže se nacházejí hliníkové a skleněné páčky.

Dotykový displej v horní části středové konzoly zůstává vypnutý do okamžiku, než se na něj řidič podívá. Skrytá infračervená kamera registruje pohyby očí a na obrazovce jsou zobrazovány příslušné informace.

Další čidlo reaguje na pohyby ruky a aktivuje režim ovládání informačního a multimediálního systému. Možnosti se liší v závislosti na tom, zda ruku k displeji přiblíží řidič, nebo spolujezdec.

„Některé funkce, jako například prohlížení webu, jsou za jízdy k dispozici pouze z místa spolujezdce. Technologie rozpozná, kdo systém právě obsluhuje, a automaticky se tomu přizpůsobí,“ říká Peter Horbury.

Řidič si může data „přenést“ ze středového dotykového displeje na head-up displej a může si data vyměňovat také s cestujícími na zadních sedadlech. Přenos souborů je indikován na volně umístěné středové konzole.

Unikátní vzduchem poháněný audiosystém

Informační a multimediální systém obsahuje také špičkový integrovaný audiosystém značky Alpine. Jeho součástí je unikátní hloubkový reproduktor subwoofer využívající technologii „FreshAir“, která dosud není komerčně dostupná. Tato technologie využívá pro dosažení prvotřídní reprodukce zvuku vzduch vně vozidla.

Audiosystém je tvořen malými optimalizovanými jednotkami, které výrazně snižují hmotnost, přesto vytvářejí lepší zvuk než dnešní systémy.

Komfortní a kultivovaný

Interiér zákazníkům, kteří si potrpí na styl, nabídne komfortní, kultivované a skandinávským designem inspirované prostředí charakterizované osvěžující jednoduchostí a soustředěním na uživatele v každém detailu.

Vpředu se vyznačuje orientací na řidiče, zatímco vzadu převládá komfort a uvolněnost. Dynamický pocit a tmavé barvy předních sedadel se směrem dozadu plynule mění ve světlou oázu klidu kolem zadních sedadel.

Cestující na zadních místech jsou obklopeni ryzím komfortem, jako kdyby do automobilu někdo zázrakem přenesl jejich obývací pokoj. Interiér postupně přechází do zadních sedadel a stává se jejich součástí.

Společnost Volvo Car Corporation na vytvoření pocitu prvotřídního luxusu se skandinávským dotekem spolupracovala s několika dalšími známými značkami.

Kůže, velur a tkaniny

Čtyři samostatná sedadla, připomínající ta nejpohodlnějšími křesla, jsou čalouněna kombinací kůže (zpracovávané bez použití chromu) značky Bridge of Wear a ekologického veluru Dinamica. Přední sedadla v černém provedení off-black mají střední část čalouněnou velurem, který zajišťuje dobrý kontakt s tělem cestujícího. Měkká béžová zadní sedadla byla navržena s důrazem na absolutní komfort, s koženým čalouněním uprostřed a velurem po stranách.

Concept You se vyznačuje stejnými luxusními vlastnostmi jako dokonalý, na míru šitý oblek. Zadní strana předních sedadel a panely dveří jsou čalouněny exkluzivní italskou tkaninou, kterou navrhl švédský módní salon Oscar Jacobson. 

Designéři nešetřili ani velkými, ručně broušenými kusy ořechového dřeva. Ty doplňují kůží potažené panely, čalounění střechy velurem Dinamica a pečlivě zvolené hliníkové detaily.

Ručně tkané vlněné koberce

Dřevěná podlaha, inspirovaná skandinávskými domácnostmi, je překryta speciálně navrženými a ručně tkanými koberci světoznámé švédské značky Kasthall. Podobně jako zbytek interiéru postupně mění od přídě k zádi barvu z tmavé na světlou. Vpředu mají koberce tuhou sportovní texturu, zatímco na zádi je koberec luxusně měkký.

„Interiér je plný klasických tvarů, materiálů a textur, které společně působí dojmem zvláštního moderního luxusu. Je mimořádně vytříbený, ale zároveň nabízí všechny vyspělé prvky bez zbytečné složitosti.“ Na závěr dodává: „Naším speciálním druhem skandinávského designu si mezi výrobci luxusních automobilů vytváříme unikátní pozici. Naše řešení nemají konkurenci z hlediska výkonu, technologie a řemeslného zpracování, navíc však postrádají zbytečnou povrchnost a složitost.“

Inspirace od Georga Jensena

Concept You má světle modrý metalický lak karoserie, který dodala firma DuPont. Brzdové kotouče s vnitřním chlazením vyvinuli specialisté na závodní vozy z týmu Volvo Polestar.

Dynamickou siluetu vozu zdůrazňují 21palcová leštěná hliníková kola obutá do pneumatik Pirelli (275/30/21).

Na přídi studie Concept You se nachází mřížka chladiče, jejíž vzhled je v porovnání s Concept Universe ještě klasičtější. Všechny její detaily z leštěného kovu jsou zpracovány stejně precizně jako celý zbytek vozu.

„Design kol, mřížky chladiče a detaily nových světlometů byly inspirovány unikátním uměním známého dánského designéra Georga Jensena. Jeho precizní díla jsou zhmotněním esence skandinávského stylu. Ničím nerušené organické povrchy a prvotřídní zpracování, z něhož vyzařuje nadčasový luxus,“ vysvětluje Peter Horbury.

Potkávací světla jsou tvořena LED diodami uspořádanými do čtyř „ledových kostek“ podél horního okraje předních světlometů. „Ledové kostky“ jsou uchyceny stejným způsobem, jakým klenotníci upevňují drahé kameny.

 „Tato vnitřní krása designu Georga Jensena je něčím, čeho chceme dosáhnout celým naším konceptem,“ říká Peter Horbury a dodává: „Podobně jako nejlepší luxusní zboží, i tento design by měl působit propracovaným dojmem a měl by být schopen odolat zkoušce časem.“

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky