BMW ConnectedDrive.

Sobota, 16. 7. 2011, 10:26 - V přístupu BMW ConnectedDrive je obsaženo unikátní portfolio pokrokových funkcí a služeb, které pomocí vyspělých technologií propojují řidiče nejen s jeho vozem, ale také s okolním světem. Tím se zvyšuje nejen úroveň komfortu, ale také bezpečnosti a zábavy ve voze. Jedná se o speciální oblast technologií, v nichž je BMW Group v celosvětovém měřítku jednoznačně vedoucí společností, udávající směry budoucího vývoje.

I když program BMW ConnectedDrive byl oficiálně spuštěn v roce 1999, jeho historie je mnohem delší, sahá až do sedmdesátých let. V roce 1972 BMW představilo pověstný koncepční vůz BMW Turbo, v němž se kromě mnoha unikátních bezpečnostních systémů objevilo i zařízení varující před nebezpečně rychle se blížící překážkou. Mezi další milníky BMW v této oblasti patří například vůbec první použití telemetrie v motorsportu (1980), první palubní počítač s integrovaným vnějším teploměrem (1980), první evropský parkovací asistent (1992) nebo první evropský plně integrovaný navigační systém (1994). Světové prvenství patří BMW rovněž s nesmírně účelným bezpečnostním systémem nouzového volání. Jeho provoz byl v USA spuštěn v roce 1997 a o dva roky později také v Evropě. Významným milníkem bylo v roce 2001 představení převratného konceptu ovládání mnoha funkcí automobilu – BMW iDrive.

V současnosti se záběr programu BMW ConnectedDrive neustále rozšiřuje o nové systémy, které reagují na trendy založené na nejmodernějších technologiích, a mnohdy je dokonce vytvářejí. Program BMW ConnectedDrive se rozděluje na tři hlavní oblasti: komfort, informace/zábava a bezpečnost. Jeho součástí je rozsáhlá paleta asistenčních systémů v podobě například Head-Up displeje, systému nočního vidění BMW Night Vision s rozpoznáváním potenciálně nebezpečných osob či plně automatický parkovací asistent. Velmi rozsáhlou oblastí tohoto programu je též komunikace a možnost plné integrace přenosných zařízení do systému vozu. Nejnovějším příkladem, který současně poukazuje na značné budoucí možnosti, jsou v tomto směru speciální aplikace BMW Apps, jež umožňují mobilnímu telefonu       (v současnosti Apple iPhone), aby po propojení s vozem nabídl zcela nové funkce, konkrétně možnost poslouchání internetových rádií či komunikace přes Facebook a Twitter prostřednictvím rozhraní BMW iDrive.

Fyzické ztělesnění: BMW Vision ConnectedDrive.
Aktuálním ztělesněním programu BMW ConnectedDrive byl koncepční vůz, představený na ženevském autosalonu v roce 2011, s příznačným označením BMW Vision ConnectedDrive. Na jeho příkladu je jasně patrná šíře záběru přístupu BMW ConnectedDrive, spočívající nejen v jednotlivých systémech, ale také v celkovém konceptu automobilu budoucnosti. Koncepční vůz BMW Vision ConnectedDrive pomocí trojrozměrných displejů ukazuje nové možnosti komunikace automobilu se svojí posádkou. Současně demonstruje, že automobil budoucnosti bude díky vyspělým technologiím dokonalým průvodcem své posádky, který bude poskytovat aktuální a cílené informace. Více informací o konceptu BMW Vision ConnectedDrive najdete na www.visionconnecteddrive.de.

Nabídka různých asistenčních systémů a služeb se neustále mění a rozšiřuje. Jejich aktuální stav je k dispozici na speciálním portálu bmw.connecteddrive.info. Současně je představíme v dalších dílech seriálu Technologické inovace BMW Group.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky