Zoo Ostrava získala podporu na ochranu včel!

Včelí stezka v zoo Ostrava
Včelí stezka v zoo Ostrava
Středa, 7. 8. 2019, 22:33 -

Cílem projektu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava je zvýšit povědomí široké veřejnosti o významu včel pro existenci lidské společnosti coby nejvýznamnějšího opylovatele a také o současných problémech a ohrožení, kterému včely v současné době po celém světě čelí. Až 4/5 rostlin na naší planetě jsou závislé na opylování živočichy! Opylovatelé jsou motýli, mouchy, vosy, netopýři, kolibříci a dokonce i slimáci, ale hlavně včely. Včely jsou však lidmi vnímány zejména jako producenti medu a vosku, příp. jako „obávaná zvířata“ s žihadlem. Nepostradatelná je právě jejich opylovací činnost. V současnosti čelí včely vážným problémům a alarmující je jejich úbytek nejen na území České republiky, ale po celém světě. Včely ohrožují nemoci, intenzivní zemědělství, používání chemických látek při pěstování zemědělských plodin a úbytek včelí pastvy, tj. kvetoucích rostlin.    

 

Zoo Ostrava se ochraně včel věnuje dlouhodobě. Už deset let pořádá ve spolupráci s místními včelaři osvětovou akci Medobraní v zoo. V roce 2013 otevřela v areálu Včelí stezku – interaktivně-naučnou expozici představující návštěvníkům život těchto nejznámějších zástupců společenského hmyzu. Nachází se nedaleko expozice s domácími zvířaty Na statku. Sestává z několika informačních panelů, ukázek různých typů včelích úlů (od toho nejjednoduššího až po ten nejmodernější). Už dvakrát se zde konala akce pro veřejnost Den pro včely, při níž se malí i velcí mohli na vlastní kůži přesvědčit, že včely nejsou žádní obávaní tvorové. V létě 2018 začala zoo i s chovem včely medonosné (Apis mellifera). „Naší snahou je chovat zdravá včelstva v souladu s přírodou, a podpořit tak biodiverzitu krajiny,“ vysvětluje Ondřej Hruška, který má včely v zoo na starosti.

 

„Život včel chceme lidem ještě více přiblížit, a to netradiční a interaktivní formou. V rámci projektu bude Včelí stezka doplněna o tři dřevěné modely včel v nadživotní velikosti. Budou zobrazovat jednotlivé obyvatele včelího úlu – včelu-matku, dělnici a trubce. Kolem stezky dále vysadíme medonosné rostliny jako potravu pro včely, ale také motýly a další druhy hmyzu. V neposlední řadě pořídíme pomůcky pro osvětu včelí tematiky. Příspěvek z grantového programu nám umožní získat i další zkušenosti a rozšířit vědomosti o včelách a včelaření,“ popisuje Ondřej Hruška.

« zpět do rubriky


Komentáře

mansour

hej, jmenuji se slečna es amisha mansour, prosím kontaktujte můj e-mail, který je tady (amishab24 @ gmailcom), aby se ti pomohli sdělit vše, co můžeš vědět o mně, poslat své fotografie, aby zabezpečil, že

ponuka financovania pre všetky vaše projekty a osobné aktivity

Získajte pôžičku v rozmedzí od 15 000 do 7 000 000 na obdobie 5 až 30 rokov v závislosti od požadovanej sumy s veľmi atraktívnou ročnou fixnou úrokovou sadzbou 3% pre všetky požadované sumy. , Kredit sa zaväzuje a musí byť vrátený. Skontrolujte svoje možnosti splácania skôr, ako sa zaviažete Ak potrebujete viac informácií, kontaktujte nás prosím na e-mailovej adrese leber.p@yahoo.com alebo Whatsapp: +33751364257. Ďakujem za pochopenie

Přidat komentář