V Zoo Ostrava přišlo na svět první mládě binturonga

Zoo Ostrava - binturong

Pátek, 20. 1. 2017, 12:19 - OSTRAVA - Chovatelé v ostravské zoologické zahradě s napětím sledují odchov prvního mláděte binturonga, který probíhá v pavilonu indických zvířat. Mláděti této největší cibetkovité je jeden měsíc a zatím se má čile k světu.

Samička binturonga porodila 18. prosince minulého roku svá první mláďata. Jedno bez komplikací, s porodem druhého mláděte musel pomoci přivolaný veterinář. Dál však nikdo do odchovu nezasahoval, ale naopak se chovatelé snažili novopečené matce dopřát maximální klid, například dočasným uzavřením pavilonu pro návštěvníky. 

U šelem je běžné, že první vrhy samice většinou nezvládnou odchovat, ale postupným učením získávají cenné mateřské zkušenosti a dovednosti. Přestože byla samice prvorodička, o obě mláďata se hned od začátku starala s velkou péčí. Jedno z mláďat ale šestý den uhynulo, s největší pravděpodobností to mládě, jehož porod provázely těžkosti. Druhé mládě prospívá dobře, stále více času už tráví i mimo boudičku, kde ho starostlivá matka během prvního měsíce ukrývala, a začíná prozkoumávat a objevovat okol.

Jedná se o první zatím úspěšně odchovávané mládě binturonga v Zoo Ostrava. „Tento druh chováme od roku 1981, ale až do roku 2009 se nedařilo sestavit pár, který by se rozmnožil. Postupem času se ukázalo, že to s binturongy nebude tak jednoduché. Situace ještě není zcela jasná, ale vše nasvědčuje tomu, že existuje více linií/poddruhů binturongů a při sestavování páru je tedy potřeba v chovech v evropských zoologických zahradách najít toho „správného“, ale zároveň nepříbuzného jedince,“ vysvětluje zooložka Adéla Obračajová. V roce 2009 samice konečně poprvé zabřezla, při porodu ale došlo ke komplikacím, samice musela podstoupit operaci a jediné živě narozené mládě bohužel po třech dnech uhynulo.

"Současný pár tvoří šestiletá samice, kterou jsme do Zoo Ostrava dovezli v roce 2012 spolu s jejím bratrem z Tierparku Berlin. Když sourozenci dospívali, bylo nutné je oddělit – samec byl přestěhován do expozice Čitván do společného výběhu s vydrami malými, samička zůstala v pavilonu indických zvířat. „Na nového partnera si musela nějaký čas počkat, než jsme s vedoucí plemenné knihy (ESB) našli toho „správného“ binturonga. Nakonec jsme v únoru 2016 dovezli stejně starého samce z anglické Zoo Chessington. Ten byl se samicí úspěšně spojen. Začátkem dubna jsme byli svědky první říje a také páření. To se opakovalo i v polovině června a v polovině září, kdy se to konečně povedlo. Po tříměsíční březosti jsme se tak konečně dočkali mláděte. Jeho pohlaví zatím neznáme,“ doplňuje Adéla Obračajová. 

Binturong (Arctictis binturong) žije v tropických lesích od Nepálu až po Malajsii, na ostrovech Sumatra, Jáva, Borneo a Palawan. Dobře šplhá po stromech. Při pohybu ve větvích si pomáhá dlouhým chápavým ocasem, mláďata jsou schopna se za něj i zavěsit. Je aktivní převážně v noci, den tráví zpravidla spánkem v korunách stromů. I když patří mezi šelmy, je binturong spíše všežravý. Je veden v Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) jako zranitelný druh (Vulnerable). Za posledních 30 let klesla jeho populace o 30 %. Příčinou poklesu je ničení přírodního prostředí - těžba surovin, zemědělství. Je také nelegálně loven pro penisovou kůstku, která je využívána v tradiční čínské medicíně.

Video: Enrico Gombala

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky