V našem kraji se o první Českou cenu za architekturu uchází 2 díla

Dolní oblast Vítkovice
Dolní oblast Vítkovice
Úterý, 13. 9. 2016, 19:16 - OSTRAVA - Česká komora architektů v lednu 2016 vyhlásila 1. ročník České ceny za architekturu. Soutěžní přehlídka se setkala s obrovským zájmem architektů, kteří do ní přihlásili téměř 500 realizací. Sedmičlenná mezinárodní odborná porota ve složení Boris Bežan, Kees Kaan, Ivan Koleček, Miriam Lišková, Martin Rein-Cano, Jan De Vylder a předseda Joe Morris, do užšího výběru nominovala 63 děl, ze kterých již brzy vzejde zhruba deset finalistů a celkový vítěz České ceny za architekturu. Nominační večer se konal 14. června v kulturním prostoru La Fabrika v pražských Holešovicích. V nominacích poroty jsou pokryty téměř všechny regiony České republiky, Moravskoslezský kraj je zastoupen dvěma architektonickými díly.

Soutěžní přehlídka byla ve svém prvním roce otevřena realizacím za posledních pět let. Mezi nominovanými projekty však byla převážná část děl dokončena teprve v posledních dvou letech (dvacet jedna děl bylo dokončených v roce 2015 a patnáct v roce 2014).

Zda některá z realizací nacházející se v Moravskoslezském kraji osloví porotce natolik, že se zařadí mezi finalisty, bude jasné 7. listopadu na slavnostním galavečeru v prostoru pro nové umění – Jatka 78. Na akci budou rovněž vyhlášeny výsledky výjimečného počinu a mimořádné ceny.

Realizace v Moravskoslezském kraji

Dolní oblast Vítkovice

Autoři: Ing. arch. Josef Pleskot, Ing. arch. Petr Sýkora, VP1, STC, Ing. Vladimír Janata, VP1, MgA. Andrej Škripeň, VP1, Gong, Ing. Milan Šraml, VP1, STC, Trojhalí, Ing. arch. Jiří Trčka, VP1, Gong, Trojhalí, Zdeněk Rudolf, VP1, Gong, STC, Ing. arch. Miloš Linhart, Gong, STC, Ing. arch. Michaela Dytrtová - Košařová, Gong, STC, Trojhalí, Ing. arch. Daniel Kříž, Gong, Ing. arch. Jindřich Smetana, Gong, Ing. arch. Jan Albrecht, Trojhalí, Ing. arch. Norbert Schmidt, Trojhalí

Dolní oblast Vítkovice je tvořena souborem staveb bývalého dolu Hlubina, 200 m dlouhou koksovací baterií a vyhaslým hutním komplexem. V letech 2007 až 2009 byl dohodnut rámcový program nového využití celého areálu pro kulturní a vzdělávací účely, jeho urbanistická a architektonická podoba byla definována v roce 2010. Bývalý uzavřený tovární areál byl pak v letech 2012 až 2015 přebudován tak, aby mohl být veřejností využíván jako otevřené živé město. Vznikly zde nové veřejné prostory – ulice, náměstí, veřejná parkoviště s novým osvětlením i park. V uplynulých čtyřech letech také byly postaveny či revitalizovány důležité veřejné stavby. Multifunkční aula Gong vznikla z bývalého obřího plynojemu s průměrem přes 70 m a výškou okolo 30 m. Do vnitřku tohoto válce byl po zdvižení jeho horní pohyblivé části umístěn velký sál s kapacitou 1529 sedadel, menší sál s kapacitou 400 sedadel, konferenční salonky, galerie výtvarného umění a kavárna. Velké vstupní foyer je pojato jako rozšířený okolní veřejný prostor. Nejstarší vysoká pec č.1 byla zpřístupněna jako vyhledávaný edukativní exponát. V její nástavbě se nachází kavárna s kapacitou cca 100 míst, výuková místnost a vyhlídková plošina. Velín vysoké pece byl proměněn v návštěvnické centrum. Podnož vysoké pece je využívána jako venkovní hudební scéna s možností zastřešení. Energetická ústředna U6 byla přeměněna na edukativní technické muzeum pro mládež. Jako novostavba vznikl tzv. Velký svět techniky (Science learning centrum) s rozsáhlými edukativními expozicemi, s učebnami, laboratořemi a 3D kinem pro 200 diváků. Pro všechny uvedené stavby bylo vybudováno efektivně a ekologicky pracující energocentum. Významné objekty dolu Hlubina byly také proměněny pro kulturní účely využívané mládeží. Z bývalé vrátnice vznikl profesionální hudební klub Heligonka hudebníka Jarka Nohavici. V návazné blízkosti byl přestavěn a revitalizován soubor tří obřích energetických hal pro všestranné sportovní a kulturní volnočasové občanské využívání. Tzv. Trojhalí - zastřešené náměstí - má kapacitu pro shromáždění více než čtyř tisíc lidí. Mezi Dolní oblastí Vítkovic a Trojhalím byla obnovena prastará pěší cesta se stromořadím.

Concept House



Autor: Ing. arch. David Kotek

Unikátnost nové dominanty Ostravy – Poruby, osmipodlažní budovy Concept House, spočívá hned v několika řešeních. První z nich je variabilita pater, kterou umožňuje skeletová stavba domu. Záleží tedy na uživateli, jak si prostor o výměře 240 m2 rozdělí příčkami. Variabilitu umožňují i dvojité podlahy, ve kterých jsou vedeny všechny rozvody. Barevně je budova pojata v tmavě šedé omítce se vsypem karbidu křemíku, který stavbě dodává tajemnou, opalizující tvář. Schodišťový prostor je v kombinaci pohledového betonu a čirého zasklení jednotlivých podest. Dalším typickým  a zejména funkčním prvkem jsou pro budovu otvory ve vnější fasádě, které ji prosvětlují. Stavba, o které se mluví jako o Černé Perle Ostravy – Poruby, uspěla v soutěži a získala ocenění Dům roku 2013.

redakce Ostrava Online

 

« zpět do rubriky