„Ukázňování“ cestujících v MHD není projevem rasismu

Pátek, 21. 4. 2017, 13:51 - OSTRAVA - Od 1. dubna se v prostředcích ostravské hromadné dopravy začali pohybovat asistenti přepravy společně s příslušníky Městské policie Ostrava. "Jejich zavedení je mou osobní iniciativou, za kterou nesu plnou odpovědnost, současně však také reakcí na stav, kdy určitá část uživatelů dlouhodobě odmítá respektovat základní pravidla přepravy v MHD a díky současné legislativní úpravě mnohdy doslova pohrdá prací revizorů." Říká ostravský radní Lukáš Seměrák a dodává:

"Smyslem činnosti asistentů přepravy je jednak zvýšení takzvané tarifní kázně - jízdy s platnou jízdenkou a dále pak zvýšení čistoty a bezpečnosti na palubách dopravních prostředků. Je daleko účinnější  nepřizpůsobivé osoby do vozidla nevpustit, než je ponechat se samotným řidičem a slušnými cestujícími uvnitř vozidla a následně pak složitě řešit důsledky jejich chování.

Ačkoliv projekt zavádění asistentů přepravy je teprve na samém počátku a rozbíhá se postupně (současný počet asistentů je na úrovni asi 15 % plánovaného stavu), již nyní vyvolává emoce, na něž jsem se tímto rozhodl reagovat.

Není vinou vedení města ani Dopravního podniku, že se většina takzvaných černých pasažérů rekrutuje z romské menšiny. Kategoricky odmítám tvrzení, že zavedení asistentů přepravy je diskriminační vůči této menšině či dokonce přímo proti ní zaměřené. Dodržování přepravního řádu a tarifní kázně vyžaduje DPO u všech cestujících a uplatňování účinnějších nástrojů pouze odhaluje chybnou sociální politiku státu, na níž v žádném případě nemůže doplácet slušná většina cestujících v ostravské MHD.

Za zcela absurdní pak považuji množící se nařčení, že v důsledku činnosti asistentů přepravy se opakovaně nedostaly do školy romské děti, které byly zvyklé cestovat bez platné jízdenky. 

Rád bych touto cestou poděkoval všem současným asistentům přepravy, revizorům a strážníkům Městské policie Ostrava za jejich práci.  Současně chci zdůraznit, že v nastoupené cestě budeme nadále pokračovat.

Ty, kteří mě a potažmo DPO obviňují z diskriminačního a rasově motivovaného přístupu, pak vyzývám, aby si namísto času stráveného vymýšlením zcela zavádějících tvrzení raději koupili platné jízdenky." Dodal na závěr radní.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky


Komentáře

naprosto souhlasím, není

naprosto souhlasím, není možné jen stále natahovat ruku a mít požadavky. Tento stav nejvíce poškodil slušné mladé romáky, kteří jsou nepracující většinou osočování. Jsem ve školství, nikoho nezajímá matka samoživitelka, která se vzorně stará o své děti a má i dva pr. úvazky, ale u rómů se stále vymýšlí co jim dát za nic. Dnes už ani neděkují, považují za samozřejmost veškeré výhody poskytované společností a pokud požadujete plnění povinností, tak to mají za diskriminaci.

Přidat komentář