Po obchvatu Třince se již jezdí

Středa, 18. 10. 2017, 13:50 - TŘINEC - Třinec se dočkal historického okamžiku, na který roky čekali nejen obyvatelé našeho města, ale celého regionu Třinecka. Ředitelství silnic a dálnic zprovoznilo v úterý 17. října 2017 za účasti řady významných hostů z ministerstva dopravy, Státního fondu dopravní infrastruktury, krajského úřadu, zhotovitelů obou úseků a vedení města Třince novou rychlostní komunikaci, která uleví přetížené mezinárodní silnici I/11 v úseku od Bystřice přes Oldřichovice po Nebory.

Mezinárodní tah I/11 protínající Třinec patří mezi nejzatíženější úseky silniční sítě na území Moravskoslezského kraje. Navíc prochází v těchto místech hustě zastavěným územím Třince, zejména jeho městskými částmi Nebory, Oldřichovice a Lyžbice a sousední Vendryně. Nutnost vybudování přeložky stávající trasy vyplynula i z nevyhovujících parametrů současného směrového a výškového řešení a šířkového uspořádání.

„Zprovoznění obchvatu našemu regionu nesmírně pomůže. Máme obrovskou radost, že skončí útrapy jako dopravní kolapsy, neustálé kolony a těžké dopravní nehody. Takže nejen pro Třinec, ale pro celý region je to obrovská úleva. Příprava i realizace stavby nás stála hodně úsilí, času i nervů, proto jsme se na tento den moc těšili. Liniová dopravní stavba je jako štafetový závod. Bez úzké spolupráce ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic a města Třince bychom dnes po obchvatu nejezdili,“ prohlásila k nově otevřené komunikaci starostka Třince Věra Palkovská a připomněla, že v průběhu přípravy a realizace stavby bylo třeba překonat nejeden problém. „Prošli jsme snad všemi možnými problémy, které mohly být. Kvůli chráněné mihuli říční se musela měnit trasa obchvatu i územní plány, problém byl s financováním i s výkupy pozemků, které ve třetí části obchvatu nejsou vyřešené dosud. Územní rozhodnutí pro jeden ze tří úseků se opozdilo, proto se rozhodlo o rozdělení stavby a začaly se stavět dva úseky,“ popsala starostka.

K největší krizi ve výstavbě obchvatu došlo na podzim loňského roku. Portugalská firma Mota-Engil, která stavěla úsek Oldřichovice – Bystřice, opustila ze dne na den staveniště s tím, že se její český partner SDS Exmost dostal do insolvence. Obchvatu tehdy reálně hrozilo, že zůstane nedokončený. Do záležitosti se vložil ministr dopravy Dan Ťok, který prostřednictvím portugalské velvyslankyně svolal jednání s vedením portugalské firmy a domluvil se na pokračování stavby.

„Jsem rád, že se obchvat, jehož stavbu komplikovalo mnoho překážek, podařilo zprovoznit. Doufám, že se brzy podaří dotáhnout do konce i zahájení stavby posledního úseku mezi Třanovicemi a Nebory. ŘSD už vybralo zhotovitele, teď se ještě musí dořešit čtyři stavební povolení,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Zpočátku bude provoz na obchvatu Třince na některých místech omezený ze čtyř pruhů na dva. Důvodem je to, aby mohly proběhnout dokončovací práce. „Stavba obchvatu Třince bude dle smlouvy mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a zhotoviteli zakončena na jaře příštího roku. Podle již dříve schváleného harmonogramu však měly být oba úseky zprovozněny do 18. října 2017. To znamená, že na řidiče bude čekat ještě řada omezení, protože do jara budou probíhat dokončovací práce. Pro nás, kteří zde žijeme, je ovšem důležité, že zprovozněním obchvatu došlo už nyní k odlehčení na stávající silnici I/11, zejména v úseku Oldřichovice – Bystřice, protože zvláště v zimním období zde často dochází ke kolizním situacím. Proto jsme rádi, že už můžeme jezdit, i když s omezeními, po nové cestě,“ dodala starostka Třince.

Odpoledne patřilo veřejnosti

Než ale na novou komunikaci vyrazila první auta, patřila v odpoledních hodinách cesta kolečkovým bruslím, koloběžkám, skateboardům či kolům. „Chtěli jsme si tento slavnostní okamžik užít všichni společně s našimi lidmi, proto jsme se rozhodli uspořádat ještě před spuštěním provozu malý vzpomínkový happening. Příprava i realizace obchvatu nás stála spoustu energie, proto si všichni zasloužíme odměnu. Rádi bychom všem tímto poděkovali za trpělivost během stavby obchvatu, kdy jsme se potýkali s blátem, hlukem i prachem,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Odpolední akce pro veřejnost odstartovala v Oldřichovicích v blízkosti čerpací stanice Shell ve 14:00 hodin koncertem kapely Blaf. Přítomné posluchače potěšila na pódiu i Markéta Konvičková, kterou na závěr vystřídala kapela Contiband. V průběhu odpoledne pozdravila přítomné i řada vzácných hostů. Nechyběla mezi nimi ani velvyslankyně Portugalska v ČR Manuela Franco, které předala starostka města Věra Palkovská pamětní medaili za významný podíl na úspěšném dokončení úseku Oldřichovice–Bystřice. Vzácný dar přivezli do Třince majitelé zhotovitelské firmy MOTA – Engil, kteří věnovali do interiéru budoucího obnoveného kostelíku v Gutech půlmetrovou sošku Panny Marie Fatimské. Mezi hosty nechyběli ani starostové obcí Jablunkovska, kteří oficiálně poděkovali starostce Třince Věře Palkovské za lví podíl na úspěšné přípravě a dokončení obou úseků obchvatu.

Na závěr nové cestě a všem motoristům společně požehnali vikář ostravsko-opavské diecéze Vít Zatloukal a biskup Slezské církve evangelické a.v. Tomáš Tyrlík.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky


Přidat komentář