Ostravští starostové řešili s poslanci změny

Ostravští starostové
Ostravští starostové
Úterý, 20. 2. 2018, 10:36 -

OSTRAVA - Sociální dávky, veřejnou službu, dopravní stavby a podněty z dalších oblastí ke změnám na úrovni parlamentu řešili ostravští starostové s poslanci z našeho kraje. V pondělí 19. 2. 2018 proběhlo na radnici nejlidnatějšího městského obvodu Ostrava-Jih pracovní setkání, při němž pět poslanců a dva zastupující asistenti diskutovali s šestnácti představiteli ostravských městských obvodů o problémech, kterým samosprávy aktuálně čelí.

„Cílem setkání bylo seznámit poslance s konkrétními příklady problémů, kterým samosprávy aktuálně čelí, a prodiskutovat možné změny legislativy, podporující jejich řešení,“ vysvětlil iniciátor jednání starosta Martin Bednář. 

Z dvaadvaceti pozvaných poslanců přijeli Aleš Juchelka (ANO), Pavla Golasowská (KDU-ČSL), Lukáš Černohorský (Piráti), Leo Luzar (KSČM) a Lubomír Volný (SPD). Podněty k práci ve sněmovně zaznamenávali také asistenti Ondřeje Polanského (Piráti) a Jiřího Strýčka (ANO).

Starostové volali po řešení problematiky výše a zneužívání dávek na bydlení ve vazbě na kvetoucí obchod s chudobou, s doporučením, že by příspěvek na bydlení neměl přesahovat průměrnou výši nájmu obecních bytů v dané lokalitě a současně by mělo být vždy výhodnější pracovat než pobírat sociální dávky.  Starostové i poslanci se shodli na nepoměru minimální mzdy a výše sociálních dávek pro vícečlennou rodinu včetně toho, že lidé by neměli dostávat peníze zadarmo, ale za práci pro stát. Shodli se také na tom, že rození dětí nesmí fungovat jako zajištění příjmu. Živá diskuze proběhla rovněž na téma dopravních staveb s konkrétním příkladem nedostavěné Rudné, kdy asistent poslance Polanského David Vitoš poukázal na fungující model zákona o liniových stavbách v Německu. 

Poslanec Leo Luzar v této souvislosti informoval o přípravě novelizace zákona se zavedením tzv. předběžné držby, umožňující projednávání bez zastavení stavby. Pozornost byla věnována i bezpečnosti v obcích z hlediska kompetencí městské policie a prestiže strážců zákona obecně a nedotaženému zákonu o sociálním bydlení, s apelem podpořit bydlení nejen pro mladé, ale také pro seniory. Zazněly také požadavky na zkrácení lhůt u souhlasu s dočasným dopravním značením a možnosti prodloužení veřejné služby i volání obcí o více peněz na správu obecního majetku.  Starostové rovněž upozorňovali na nepřiměřený zásah zákona o zveřejňování příjmů především neuvolněných radních a vedoucích pracovníků, i představitelů malých obcí, kdy se rodinní příslušníci mohou stát nedobrovolnými účastník politických třenic. Posledním diskutovaným tématem tříhodinového jednání bylo referendum - možnost přímé volby i odvolatelnosti politiků, téma, jehož konkrétní legislativní ukotvení lze očekávat v horizontu 5-10 let.
Účastníci jednání bez výjimky ocenili výměnu zkušeností a podnětů z každodenního života samospráv pro reálné návrhy úprav související legislativy, které vyplynou z navázané pokračující spolupráce.

Redakce Ostrava Online

Ostravští starostové
Ostravští starostové
Ostravští starostové
Ostravští starostové
Ostravští starostové
Ostravští starostové
 

« zpět do rubriky


Přidat komentář