Hygienici i v tomto týdnu kontrolovali vodu v nádržích

nádrž Brušperk, foto: www.khsova.cz
nádrž Brušperk, foto: www.khsova.cz
Neděle, 16. 7. 2017, 3:28 - OSTRAVA - Krajští hygienici pokračují v pravidelných kontrolách kvality vody ke koupání ve volné přírodě. V tomto týdnu odebrali vzorky vody z nádrží Brušperk, Baška, Olešné, Žermanické přehrady, Kacabaje, Větřkovic, Čerťáku a z Údolí mladých.

Zhoršení kvality vody bylo zaznamenáno na vodní nádrži Brušperk. Laboratorní analýzou byly ve vodě zjištěny sinice v množství, které může u některých vnímavých jedinců - malé děti, těhotné ženy, alergici, osoby s oslabeným imunitním systémem, vyvolat zdravotní potíže.

Z tohoto důvodu se koupajícím po koupání doporučuje osprchovat, nejlépe v pitné vodě. Navíc je tato nádrž z pohledu koupání i nadále riziková s ohledem na potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v minulých koupacích sezónách. Cerkárie mohou u koupajících se vyvolávat zánět kůže, projevující se vznikem vyrážek a výrazným svěděním - cerkáriová dermatitida.

V ostatních sledovaných nádržích nedošlo k významnějším změnám a voda je zde hodnocena jako vhodná ke koupání bez zdravotních rizik.

Přetrvávající vyhovující kvalitu vody potvrdily i laboratorní analýzy vzorků vody, odebraných v přírodním koupališti, volném jezeře ve Sportovně rekreačním areálu v Hlučíně.

První kontrolu kvality vody zajistil v minulém týdnu provozovatel nádrže ke koupání Heipark v Tošovicích na Novojičínsku. Sledování kvality vody zahájil v tomto týdnu rovněž provozovatel nádrží ke koupání u rekreačního střediska Krkoška v Kunčicích pod Ondřejníkem. Výsledky laboratorních analýz prokázaly ve všech uvedených nádržích vyhovující kvalitu.

Aktuální informace o kvalitě vody ke koupání ve volné přírodě jsou k dispozici zde. Na všech sledovaných koupacích místech jsou rovněž k dispozici informační tabule, na kterých lze najít všeobecné informace o jednotlivých nádržích včetně hodnocení kvality vody.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky


Přidat komentář