Botanické zajímavosti Zoo Ostrava: Včelí pastva

Zoo Ostrava
Zoo Ostrava
Neděle, 17. 3. 2019, 10:35 - ZOO Ostrava: Slunce nabírá na síle a spolu s ptačími zpěváky pomalu vyhání zimu z údolí Stromovky. I když mrazy stále ještě hrozí, tak v travnatých porostech botanického parku se začínají objevovat květy prvních cibulovin, které signalizují nástup jara a blížících se velikonočních svátků.

ZOO Ostrava: Slunce nabírá na síle a spolu s ptačími zpěváky pomalu vyhání zimu z údolí Stromovky. I když mrazy stále ještě hrozí, tak v travnatých porostech botanického parku se začínají objevovat květy prvních cibulovin, které signalizují nástup jara a blížících se velikonočních svátků.

Právě nyní lze však obdivovat i jiné rostliny, které v hustých kobercích pastelových barev rozkvétají podél hlavních návštěvnických tras – například u restaurace Saola nebo na střeše pavilónu Čitván. Nazývá se vřesovec pleťový (Erica carnea) a v areálu Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava roste mnoho jeho kultivarů. Drobný stálezelený keřík s rovnoměrně olistěnými poléhavými větvemi dorůstá do výšky až 30 cm. Listy má jehlicovité lysé na okrajích jemně pilovité, vyrůstající ve čtyřčetných přeslenech. Květy jsou vždy po čtyřech ve vrcholových hroznech a mají podlouhlý baňkovitý tvar. Jsou jedny z prvních jarních zdrojů pylu a nektaru pro včely, které je také hromadně vyhledávají. Bíle kvetoucí kultivary mají nápadné tmavé tyčinky, jež vyčnívají z květu, růžově kvetoucí mají tyčinky tmavě purpurové. Rostou v kyselé rašelinité půdě nejlépe na slunném stanovišti.

V areálu ostravské zoo je mohou návštěvníci vidět růst v kombinaci s jinými vřesovištními druhy nebo pomalu rostoucími koniferami.

 

« zpět do rubriky


Přidat komentář