Bedřišku v budoucnu možná čekají změny

Foto: Boris Renner
Foto: Boris Renner
Sobota, 10. 2. 2018, 21:49 -

OSTRAVA: Vedení městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky chce zásadním způsobem proměnit osadu Bedřiška, která se nachází na hranici městského obvodu za ulicí Plzeňskou.

Ve zhruba dvaceti finských domech v ní dosud žije několik starousedlíků a společně s nimi také několik převážně romských rodin, které se zde od roku 1990 postupně nastěhovaly, v lokalitě působí několik neziskových organizací zabývajících se péčí a podporou sociálně slabých občanů.

„Domy byly vystavěny před 70 lety a už tenkrát jejich stavitelé počítali s tím, že nebudou mít významně dlouhou životnost. V současné době již přesluhují a nedosahují dnešních standardních požadavků na bydlení. Skladba nájemníků odpovídá charakteru těch domů,“ říká starostka Mariánských Hor a Hulvák Liana Janáčková (NEZÁVISLÍ), podle které je v lokalitě dlouhodobý problém s nájemníky, kteří si bez povolení na pozemcích v okolí domů bez dovolení vystavěli nejrůznější přístřešky a další stavby a současně zde probíhá likvidace stavebních odpadů. Nákladní auta v nepravidelných intervalech na Bedřišku dovážejí například stará okna.

„Dřevo poslouží jako palivo v kotlích, sklo a další neupotřebitelný materiál se zakopává na zahradách. Pochopitelně topení lakovaným dřevem ničí ovzduší a poškozuje životní prostředí. Zatímco z jedné strany obyvatelé obvodu jsou nuceni čichat smrad z lagun, ze druhé strany je často dusí kouř z Bedřišky. Ostatně zbytky oken byly na některých zahradách vidět ještě nedávno,“ doplňuje starostka.

V budoucnu by zde ale mohlo být všechno jinak. Vedení obvodu zvažuje celou lokalitu postupně revitalizovat a proměnit v rezidenčín bydlení mladých rodin v nových bytových domech. Základní studie proměny Bedřišky v oblast s moderním bydlením vznikla již v roce 1996, tehdy ovšem pozemky nepatřily městu. Nyní je situace jiná.

„Místo vyloučené lokality bychom rádi z Bedřišky vytvořili místo, ve kterém budou žít například mladé funkční rodiny s dětmi, ale nejen ty, prostor zde může být pro aktivní seniory a další spoluobčany. Je běžné, že lidé odcházejí mimo město, nebo alespoň na jeho okraj, kde si můžou vybudovat vlastní bydlení, případně žijí v nějakém nájemním řadovém domku s vlastní zahradou,“ říká místostarosta obvodu Patrik Hujdus (NEZÁVISLÍ). A právě na Bedřišce by podle něj takové rezidentní místo mohlo vzniknout. Je prakticky uprostřed města, je zde dobré dopravní spojení, v blízkosti zastávka MHD, pokud navíc dojde k revitalizaci prostoru v okolí Benátek, mohla by se lokalita v jejich nedaleké vzdálenosti stát pro mnohé Ostravany vyhledávanou.

„V současné době nemáme žádný konkrétní developerský projekt, ani s nikým nejednáme. Důležitý je záměr, jestli bude výstavba v rukou soukromníka, nebo města, je v tuto chvíli otevřená otázka. Umím si představit obě varianty, nebo jejich kombinaci,“ dodává Liana Janáčková.

Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky nezahálí. Aby se do lokality nenastěhovali  nepřizpůsobiví a sociálně slabí občané, vykoupila mariánskohorská radnice budovu po bývalé ubytovně. V tuto chvíli je prázdná a vedení obvodu jedná o jejím možném využití v budoucnu.

Pro uskutečnění celého záměru je ovšem nejdříve nutné vypořádat se se současným stavem a vyřešit bytovou situaci stávajících obyvatel Bedřišky, kteří jsou z větší části nájemníky obecních bytů ve finských domech. „Těm, kteří mají dluh na nájemném, bude ukončena nájemní smlouva. Nájemní smlouvy na dobu určitou postupně přestaneme obnovovat a řešení chceme najít i pro ostatní nájemníky a obyvatele,“ vysvětluje místostarosta Hujdus.

Podle zástupců radnice vedení obvodu nemá ambici ubytovávat obyvatele Bedřišky v obecních bytech, ale bude součinné při hledání jiných možností. Za tímto účelem již jsou naplánovány jednání s dalšími vlastníky nemovitostí, kteří se pronájmem bytů zabývají a mohli by volné kapacity nabídnout. „Počítáme s tím, že budeme řešit různé způsoby pomoci, ať už se jedná o úhradu kaucí, případně další spoluúčast. Současně jsme si vědomi, že celý proces bude trvat déle než rok. Našim cílem není proměnu Bedřišky uspěchat, ale postupně vytvořit místo s dostupným bydlením pro ty, kteří by možná jinak odešli z města pryč,“ uzavírá Liana Janáčková.

« zpět do rubriky


Komentáře

Názor

Ten to nápad je úplně nesmyslů plný, jak se někomu může líbit ten to nápad necháte vystěhovat Romy o kterých píšete že nejsou přizpůsobivý, a jak by mohli být když několik let musí topit peci logicky potřebuji i dřevo takže to řeší tím jak píšete ty okna .... Kdyby jste jim dali topení do baráku tak hned by to bylo jine, rovno napište že chce odtamtud Romy vyhnat a nastěhovat tam české občany naší lásko plné zemy první přemýšlejte co začnete řešit než to začne dělat pak vypadá že za debilové jen můj názor hezký večer

Bedřiška

Ať přijde na Bedřišku se podívá jak je tady a vitahovateX staré věci to umí a špinit nás podívejte se na rozpočet na rok 2018 pořád strká peníze jinde a nás vinechava

Bydlela sem na Bedřišce 8let

Bydlela sem na Bedřišce 8let takže vím jaké to tam bylo. Bydlelo se tam dobře když jsme si nevšímali ostatních jenomže pak se to zhoršilo a večer někteří přeskakovali k nám na zahradu a chtěli nám v garáží krást nářadí atd ale naštěstí se jim to nepovedlo protože jsme je vždy přistihli nebo pes začal štěkat. Ale pak jsme se museli odstěhovat protože to šlo celkem do extrému aby házeli klacky do prušli kol, kámeny na auto nebo pod auto. A když jsme se stěhovali tak suveréně si vešli k nám na zahradu a začali si bez dovolení brát kable do šrotu a nevím co ještě.

Přidat komentář