Yamaha na Dakaru kralovala kategorii čtyřkolek. Macháček s Tůmou podali výborné výkony, Ollie první Češkou v cíli

Pátek, 26. 1. 2018, 18:31 - Čtyřkolky značky Yamaha pokračovaly i na jubilejním 40. ročníku Rallye Dakar v neuvěřitelné jízdě a znovu vítězily. Cíl v Córdobě viděli všichni tři čeští zástupci na strojích Yamaha, Olga Roučková se dokonce zapsala do historie české účasti na legendární soutěži, když dojela závod jako první Češka a zároveň si přivezla beduína za třetí místo v ženské kategorii.

Quady Yamaha a Dakar, to je nekonečný příběh plný úspěchů. Od roku 2009, kdy čtyřkolky získaly samostatnou a svébytnou kategorii, se z vítězství radovali jen odvážní muži na čtyřkolkách právě značky Yamaha, včetně úspěšného českého reprezentanta Josefa Macháčka.

A jinak tomu nebylo ani letos, kdy svůj druhý triumf slavil Ignacio Casale. Chilský závodník vyhrál suverénně, před druhým Nicolásem Cavigliassem z Argentiny měl náskok 1:38 hodiny. Třetím nejlepším pilotem kategorie byl pak další jezdec ze země hostící finiš rallye, Jeremías González Ferioli. Všechny nejúspěšnější závodníky dovezly do cíle čtyřkolky Yamaha. Suverenitu japonských strojů jasně prokazuje i fakt, že do první desítky nejlepších quadů na Rallye Dakar 2018 se dostalo devět jezdců na této značce.

Ani čeští čtyřkolkáři se mezi silnou konkurencí neztratili. Po úvodní smolné dvouhodinové penalizaci se veterán Josef Macháček trpělivě prodíral kupředu závodním polem. „Pořadatelé udělali chybu v roadbooku, vytiskli čísla průjezdních bodů špatně. Takže jsem nakonec minul osmý waypoint, za jehož neprojetí dostane závodník dvě hodiny. Kdybych to věděl dřív, tak ihned nasednu na čtyřkolku a jedu ten bod do pouště ještě hledat,“ zlobil se v cíli první etapy. I přes řadu komplikací na trati však obdivuhodný boj 60letého zkušeného závodníka o nejvyšší pozice vyvrcholil sedmým místem v předposlední etapě. Na cílové rampě v Córdobě byl klasifikován na skvělém 12. místě. A jak se na letošní extrémně náročné trati osvědčil jeho závodní stroj Yamaha RR 700? „Výborně. A myslím, že je navzdory náročnosti Dakaru 2018 i po závodě v takové kondici, že by klidně mohl pokračovat do dalších etap. Je to prostě držák – ne nadarmo Yamahy v posledních letech dominují kategorii čtyřkolek. Až na běžné servisní úkony byl maximálně spolehlivý,“ zhodnotil Josef Macháček.

Dlouho byl nejlepším Čechem na Yamaze Zdeněk Tůma. Už loni při svém debutu byl jezdec týmu Barth Racing celkově dvanáctý a také v letošním ročníku svými vyrovnanými výkony klepal na brány Top 10. Po zrušené deváté etapě se dokonce posunul na 11. příčku, pak ale přišlo zdržení s vybitou baterkou a rodák z Českého Krumlova nakonec získal pěknou 15. pozici. „Nebýt té vytlučené baterky, která mě přišla na dvě hodiny časové ztráty, hodnotil bych svou letošní účast na Dakaru stoprocentně pozitivně. I s 15. místem jsem ale vzhledem k průběhu rallye velmi spokojen. Letos jsem měl ve čtyřkolce nový motor, vše perfektně šlapalo a neřešili jsme prakticky žádný problém, vlastně jen běžnou údržbu,“ řekl 45letý jezdec, který letošní Dakar zdolal na stejném modelu Yamaha, jako jeho týmový kolega Macháček.

Olgu Roučkovou dovezla její čtyřkolka Yamaha YFM 700 k historickému zápisu do dějin tuzemského motoristického sportu. Sympatická závodnice týmu Moto Racing Group totiž dojela do cíle Rallye Dakar jako první Češka. A nebyl to vůbec špatný výsledek. Mezi všemi závodníky na quadech obsadila 26. místo a v kategorii Women Bike, tedy v ženském poháru, zahrnujícím výsledky závodnic na motorkách a čtyřkolkách, byla dokonce třetí! „S novou dakarskou čtyřkolkou jsem se sžila během prvních etap v dunách. Musela jsem si zpočátku zvyknout, že je o 60 kg těžší než moje předchozí Yamaha. Každá obrovská vyjetá duna byla pro mě neskutečný zážitek. Čtyřkolka fungovala perfektně, vyměnili jsme jen jedno rameno, které se zničilo v přístavu při transportu. A pak pár drobností, jako řetězy, kryty rozety nebo vypínač na přídavná světla. Mám radost, že mě můj závodní stroj nikde nezradil a spolehlivě mě dovezl až za cílovou pásku. Být na prvním Dakaru 26. a 3. mezi ženami je pro mě veliký úspěch,“ řekla v cíli Olga Roučková.

Děkujeme našim reprezentantům a obdivuhodné výkony, které na strojích Yamaha v rámci letošního ročníku Rallye Dakar podávali.