Tým Bonver Dakar Project dokončil nejnáročnější rallye na světě. Vrátný se umístil na jedenáctém místě, jeho kazašský kolega Ardavičus byl třináctý

Čtvrtek, 28. 7. 2016, 9:04 -

Obě posádky týmu Bonver Dakar Project úspěšně dokončily Silk Way Rally 2016. Šéf týmu Tomáš Vrátný se na nejdelší a nejnáročnější rallye na světě umístil na jedenáctém místě, jeho kazašský týmový kolega Artur Ardavičus byl třináctý.

„Myslím, že to byla úspěšná rallye. Byla nesmírně těžká a dlouhá, ale zároveň krásná,“ přiznal Tomáš Vrátný, který společně se svým slovenským navigátorem Jaroslavem Miškolcim, palubním mechanikem Jaromírem Martincem a dalšími týmovými kolegy absolvoval v průběhu dvou týdnů více než 10 000 kilometrů, z toho přes 4 000 kilometrů bylo měřených. „Jsem rád, že jsme to já i Artur zvládli a dokončili jsme závod,“ konstatoval šéf týmu Bonver Dakar Project. Jeho tým se účastnil závodu trvajícího od 8. do 24. července jako jediný český tým v kategorii kamionů. Jak Vrátný, tak Ardavičus se představili v závodních speciálech Tatra Jamal.



Silk Way Rally 2016, která byla zaštítěna ruskou a čínskou vládou a na které se podílel i prezident České republiky Miloš Zeman tím, že udělil záštitu týmu Bonver Dakar Project, vedla napříč dvěma kontinenty z Ruska přes Kazachstán do Číny. Byla tak delší a dle vyjádření účastníků i náročnější než Rallye Dakar. „Před závodem jsme měli obavy z toho, jak organizátoři tak náročný a dlouhý závod zvládnou, nicméně naše obavy se ukázaly jako zbytečné. Organizátorům patří velká pochvala, stejně jako našemu týmovému logistikovi Sujitovi, fyzioterapeutovi, dalším členům týmu a všem mechanikům. Ti neměli tolik práce jako na Rallye Dakar, protože jsme se snažili jet tak, abychom neničili auta. My jsme například měnili pouze šest pneumatik za celý závod, čímž jsme mechanikům udělali velkou radost. Celkově jsme si závod užili,“ pokračoval Vrátný, který byl po skončení závodu spokojený, přestože se v jeho průběhu potýkal s technickými problémy a v jedné z rychlostních zkoušek vedoucích přes rozlehlou čínskou poušť Gobi se zranil.

„Bohužel se nám nevyhnuly drobné technické problémy. Hodně času jsme ztratili i tím, že jsme vytahovali Artura zapadnutého v bahně. Já sám jsem později najel na jednu z dun tak nešťastně, že jsem narazil do protisvahu následující duny a při nárazu jsem si zranil zápěstí. Při tom jsem navíc poškodil auto. Ale naštěstí jsme to všechno zvládli a dostali se až do cíle,“ konstatoval Vrátný.

V celkovém hodnocení Silk Way Rally 2016 obsadil šéf týmu Bonver Dakar Project jedenácté místo. Na vítěze Ajrata Mardějeva z týmu Kamaz ztratil 9 hodin, 33 minut a 36 vteřin. Od umístění v elitní desítce jej ovšem dělilo pouze 31 minut a 36 vteřin. „Chtěli jsme se umístit v první desítce, ale i tak jsme spokojení. Jako jediný český tým v kategorii kamionů jsme se zúčastnili nejnáročnější a nejdelší rallye na světě a dokončili jsme ji,“ pochvaloval si Vrátný. Jeho kazašský týmový kolega Artur Ardavičus se svým holandským navigátorem Sergem Bruynkensem a českým mechanikem Filipem Škrobánkem dojel třináctý s celkovou ztrátou 16 hodin, 54 minut a 7 vteřin.

„Pro Artura byla Silk Way Rally speciální tím, že se jela přes Astanu, hlavní město Kazachstánu a sídlo prezidentského klubu Astana, Arturova generálního partnera. Arturovi se na trati nedařilo tak, jak on sám chtěl, nicméně i on měl v cíli důvod k oslavám. Poté, co ztratil hodně času tím, že svůj kamion utopil v bahně a my jsme ho tahali ven, soustředil se na pomoc svému kazašskému kolegovi Denisi Berezovskému jedoucímu za tým Astana v kategorii osobních automobilů bez speciálních úprav. Denis bojoval o vítězství ve své kategorii a Artur mu několikrát pomáhal, jednou jej dokonce tahal na laně. Denisovi se nakonec podařilo vyhrát, takže se celá Astana mohla radovat i díky Arturovi,“ popsal Vrátný. Kromě něj a jeho kazašského týmového kolegy reprezentoval tým Bonver Dakar Project na Silk Way Rally 2016 i palubní mechanik Miroslav Zbranek. Ten jel s kazašskou posádkou v kamionu MAN v dojel na čtrnáctém místě hned za Ardavičusem. Závod celkem dokončilo 23 posádek v kategorii kamionů.

Tým Bonver Dakar Project se po úspěšném dokončení závodu vrátí do České republiky. „Část týmu letí z Pekingu domů bezprostředně po skončení závodu, nicméně většinu mechaniků čeká další náročná část závodu. Více jak dva týdny totiž stráví v konvoji a pojedou až z Číny v týmových kamionech a doprovodných vozech. Ihned poté, co se technika vrátí do Kopřivnice, vyhodnotíme získaná data, která jsme nasbírali, a budeme pokračovat v přípravách na Rallye Dakar 2017,“ dodal Vrátný.

redakce Ostrava Online

 

« zpět do rubriky