Obě posádky týmu Bonver Dakar Project dokončily poslední rychlostní zkoušku Silk Way Rally

Neděle, 24. 7. 2016, 15:59 -

Obě posádky týmu Bonver Dakar Project úspěšně dokončily poslední rychlostní zkoušku na Silk Way Rally 2016. Šéf týmu Bonver Dakar Project Tomáš Vrátný se v ní umístil na dvanáctém místě, jeho kazašský týmový kolega Artur Ardavičus byl čtrnáctý.

„Byla to další parádní etapa, ale zároveň to byly to jedny z nejtěžších písečných dun, ve kterých jsem kdy závodil,“ konstatoval Vrátný po dojetí do cíle rychlostní zkoušky vedoucí z Wuhai do Hohhotu. O náročnosti jízdy v rozlehlé čínské poušti Gobi se opět přesvědčil i tým Kamaz. „Míjeli jsme jedno z jejich aut, které bylo převrácené. My jsme jeli s velice jednoduchou taktikou dojet do cíle. Věděli jsme, že za zády máme Artura. O to jsme byli klidnější a udržovali jsme své tempo,“ popsal Vrátný. Jeho výkon v dunách znamenal pro šéfa týmu a jeho posádku Jaromíra Martince a Jaroslava Miškolciho dvanácté místo se ztrátou 49 minut a 24 vteřin na vítěze měřeného úseku i celého závodu Ajrata Mardějeva z týmu Kamaz. V celkovém pořadí na něj Vrátný ztratil 9 hodin, 33 minut a 36 vteřin a obsadil jedenácté místo, když jej od umístění v elitní desítce dělilo 31 minut a 36 vteřin.

Vrátného kazašský týmový kolega Artur Ardavičus se v měřeném úseku dlouhém 261 kilometrů umístil společně se svou posádkou Filipem Škrobánkem a Sergem Bruynkensem na čtrnáctém místě a v celkovém hodnocení Silk Way Rally 2016 obsadil třinácté místo. Na vítěze ztratil 16 hodin, 54 minut a 7 vteřin. S ohledem na technické problémy, které Ardavičuse potkaly v úvodu závodu, ovšem primárním cílem zkušeného kazašského závodníka byla pomoc kolegovi z týmu Astana Denisi Berezovskému bojujícímu o vítězství v podkategorii sériových strojů u osobních automobilů. To se mu podařilo, když čínskou posádku porazil o 12 minut a 49 vteřin. „Artur sice nezajel výsledek, který chtěl, ale podílel se velkou měrou na vítězství týmu Astana v kategorii osobních aut, takže i díky němu je Astana vítězná a má tak důvod slavit,“ dodal Vrátný, kterého stejně jako jeho kazašského kolegu Ardavičuse čeká přejezd z Hohhotu do Pekingu, kde se uskuteční slavnostní vyhlášení vítězů Silk Way Rally 2016 a kde posádky týmu Bonver Dakar Project vystoupí na vytoužené cílové pódium.

„Máme před sebou ještě spojovací část z Hohhotu do Pekingu. Už sice nebudeme závodit, ale stále musíme zvládnout dalších více než pět set spojovacích kilometrů,“ poznamenal Vrátný, který tak své celkové hodnocení SIlk Way Rally 2016 nechal až po dojetí do cíle celého závodu.