Na Slezské Hartě soutěžili vodní záchranáři

Středa, 14. 6. 2017, 18:08 -

Tým profesionálních hasičů z Bruntálu se stal vítězem prestižní soutěže ve vodním záchranářství složek Integrovaného záchranného systému, která se konala ve středu na vodní nádrži Slezská Harta. Stříbrní skončili jejich kolegové z Karviné. Loňský vítěz 18. ročníku - policisté ČR ze speciální pořádkové jednotky z Frýdku-Místku skončil letos třetí.

Na náročnou vodní trať se vydalo celkem 22 týmů z celé České republiky a Polska, odtud přijely tři týmy profesionálních hasičů z měst Prudnik a Glubčice. Nejdále dojeli soutěžit na Bruntálsko hasiči z Chebu. Policie ČR byla letos zastoupena týmy z Frýdku-Místku a Pardubic. První z polských týmů se umístil na 12. místě.

Slunečné počasí přálo soutěžícím i organizátorům 19. ročníku, který se konal opět v blízkosti soutoku Moravice a Černého potoka.

Scénář soutěže byl před jubilejním dvacátým ročníkem lehce upraven. Týmy musely doplavat ke svému člunu, plnily ve stanu dva úkoly předlékařské první pomoci, zachraňovaly jednoho tonoucího z vody, házely záchranným pytlíkem a kolem na cíl - tonoucímu člověku, musely opět prokázat dobrou techniku jízdy motorového člunu - slalom, couvání do garáže a ukázat znalosti lezecké techniky. Do cíle čtyřčlenný tým dopádloval na raftu a donesl ho na souš až do prostoru cíle.

Soutěž vznikla jako reakce na ničivé povodně v roce 1997. Po povodních v roce 2002 získala soutěž  kredit neoficiálního Mistrovství republiky posádek HZS ČR ve vodním záchranářství, což jen podtrhlo úroveň této soutěže.

Námětem soutěže je poskytnutí první pomoci a záchrana osob z vodní hladiny a břehů, základní ošetření a transport pomocí motorového člunu. Tento námět vychází z osvědčeného modelu obdobných soutěží pořádaných ILS (International Life Saving) a VZS ČČK.