Třinecká huť hospodařila se ziskem přesahujícím miliardu

Zdroj fotografie fm.denik.cz
Zdroj fotografie fm.denik.cz
Čtvrtek, 28. 6. 2018, 11:48 - Třinecké železárny (TŽ) v roce 2017 za prodej výrobků a polotovarů utržily 35,859 miliardy kroun.

Bylo to o 3,64 miliardy korun více, než v roce 2016. Valná hromada dnes uzavřela hospodaření společnosti se ziskem 1,424 miliardy korun, což představuje mírný pokles ve srovnání s rokem 2016 i přes vyšší objem tržeb.

Nižší provozní výsledek hospodaření byl ovlivněn růstem cen rozhodujících vstupních komodit a vyššími osobními náklady. Firma v loňském roce investovala do nových zařízení včetně ekologických projektů přes 2,7 miliardy korun.

Výroba surové oceli v Třineckých železárnách v roce 2017 klesla z 2,605 milionu tun v roce 2016 na 2,528 milionů tun. Hlavní důvodem byla rekonstrukce plynočistírny konvertorů na kyslíkové konvertorové ocelárně. „I přes náročné podmínky dané investiční výstavbou jsme si nadále udrželi pozici největšího výrobce oceli a válcovaného materiálu, kdy prakticky každá druhá tuna české oceli byla vytavena v Třinci,“ podotýká předseda dozorčí rady TŽ Tomáš Chrenek. Tímto výsledkem si huť udržela postavení největšího výrobce oceli v České republice, které zastává již devět let.

V celkovém shrnutí je nejprodávanějším výrobkem válcovaný drát v objemu 995 kt, jehož podíl z celkových prodejů v roce 2017 dosáhl 42,6 %. Druhým nejprodávanějším produktem je v objemu 574 kt sortiment tyčové a profilové oceli. Díky investicím do nových zušlechťovacích a úpravárenských kapacit, a tím vyššímu stupni finalizace, roste prodej výrobků s vyšší přidanou hodnotou. Uplatnění nachází hlavně v automobilovém a strojírenském průmyslu. 67 % celkové produkce tvoří export.

Významně se v loňském roce podařilo snížit emise tuhých znečišťujících látek. Naplno se totiž projevily investice do odprášení hlavních výrobních agregátů, které již byly plně v provozu. Díky tomu došlo k meziročnímu snížení emisí prachu na nové historické minimum 148 tun, což znamená snížení o téměř 75 % ve srovnání s rokem 2013, kdy byly stavby zahajovány.

Ohrožením pro ocelářský průmysl by ve střednědobém a dlouhodobém horizontu mohlo být zavedení cel na amerických trzích, neboť tím reálně hrozí zvýšení importu do Evropy. „Výše evropského exportu do USA, která byla v roce 2017 na úrovni 4,9 milionů tun, aktuálně poklesne a budou se hledat nová odbytiště pro nadbytečné výrobky,“ upozorňuje Ján Moder, místopředseda dozorčí rady TŽ. Dodal, že dalšími problémy, jimž ocelářství současnosti čelí, jsou nepřiměřeně vysoké ceny energií pro energeticky náročné výrobní podniky a reforma obchodování s emisními povolenkami. „Dopad této reformy může způsobit extrémní navýšení dodatečných nákladů,“ uzavřel.

V letošním roce firma hodlá proinvestovat zhruba 2,5 miliardy korun několika desítkách investičních akcí. Většina z nich směřuje ke zvyšování přidané hodnoty ocelových produktů. Třinecké železárny plánují v letošním roce vyrobit 2,55 milionu tun oceli. Umožní to nově rekonstruované a modernizované výrobní agregáty, jejichž obnova proběhla v průběhu minulého roku.

« zpět do rubriky