Kdy musí zaměstnanci řešit daně?

daně
daně
Středa, 21. 2. 2018, 10:17 -

Začátek roku se vždy nese ve znamení mnoha změn a hlavně se nese ve znamení daní. Daně musí řešit naprosto každý, nikoliv jenom podnikatel, který podniká na hlavní či na vedlejší činnost. Daně, které se odvádí státu, musí řešit i zaměstnanci. Za ně to většinou vyřeší zaměstnavatelé, ale existuje i několik případů, kdy si na to musí dbát sami zaměstnanci. Kdy musí zaměstnanci řešit daně naprosto sami?

Většina zaměstnanců si skutečně nemusí s daněmi dělat starosti. Chce to jenom požádat zaměstnavatele o roční zúčtování daně z příjmu. O to se žádá písemně, kdy formuláře jsou připravené ve mzdové účtárně. Někteří zaměstnanci však takovou výhodu nemají. Musí se s povinnými daněmi popasovat sami, protože to za ně účtárna zkrátka neudělá.

Pojďme si tedy vyjmenovat případy, kdy si daňové přiznání musí odevzdávat zaměstnanci sami.

Máte moc vysoké příjmy

Jedná se o situaci, kdy vyděláváte více jak 1 355 136 korun. Pokud tuto částku či větší částku vyděláte buď jako zaměstnanci, nebo jako podnikatelé, musíte v tomto případě odvést i takzvanou solidární daň, která je navíc. Činí zhruba sedm procent.

Pro solidární daň je taky vystaven formulář, který je zhruba čtyřstránkový.

K zaměstnání podnikáte

Mnoho lidí si v dnešní době chce přivydělat. Někteří si berou dvě zaměstnání, jiní ještě ke svému zaměstnání podnikají. Pokud pracujete a zároveň i podnikáte, tudíž vykonáváte podnikání jako svou vedlejší činnost, je třeba, abyste taky vyplnili daňové přiznání.

Pobíráte honoráře

Pokud navíc pobíráte honoráře za příspěvky do médií, opět je třeba to zdanit, a to zvlášť. Strhává se z něj takzvaná srážková daň, která se strhává už při posílání platby na váš účet, jestliže však jsou příjmy z honorářů větší než deset tisíc korun, je třeba honoráře zdanit jako příjmy z podnikání. Opět je k tomu potřeba základní čtyřstránkový formulář.

« zpět do rubriky