Maliník obecný

K létu patří odjakživa maliny. Ještě dnes si pamatuji z dětství výlety do lesa a úporný sběr malin. Ale ta odměna – malinová šťáva, která voněla celým domem.“ Mňam“, ještě dnes se mi sbíhají sliny. Ochucovala nám vodu po celý rok, do dalšího sběru.

Maliny samozřejmě nejsou jenom oblíbeným ovocem, ale mají mnoho prospěšných a léčebných látek pro náš organismus. Obsahují mnoho vitamínu C a antioxidanty, což je prospěšné u krvácení z dásní, proti zánětům, povzbudí celý imunitní systém. Pomáhají při šerosleposti, zmírňují silné menstruační bolesti, snižují cukr v krvi. Uplatňují se při léčbě srdečních onemocnění, mnoha druhů rakoviny a střevních potíží.  Takové malé červené a voňavé kuličky mají tak velkou léčebnou sílu. Konzumují se většinou v čerstvém stavu. Malinová šťáva nám jenom neochutí vodu, ale také předá léčivý dar.

Nejsou prospěšné jenom plody maliníku, také se sbírá list. Čaj ze sušených malinových listů je všelékem pro těhotné ženy při ranní nevolnosti, podráždění dělohy a hrozícím potratu. Doporučuje se pít čaj tři měsíce před porodem k uvolnění svalů dělohy a k příznivému porodu. Dále se pije při neplodnosti u žen, průjmech, jako čistící čaj u dětí, co jedí hodně sladkostí. Uklidňuje ledviny a močové cesty a snižuje horečku.

Pokud zatoužíte po očistě těla, držte celý den půst, jenom ráno a večer snězte malou misku čerstvých malin.  

redakce Ostrava Online

Zpět do rubriky Byliny