Kozlík lékařský

Kozlík je vytrvalá bylina. Má krátký, silně aromatický oddenek s četnými kořeny. Lodyha je přímá, zbrázděná, v horní části bohatě větvená a dorůstá výšky až 150 cm. Listy kozlíku jsou vstřícné, peřenosečné, 6 – 11 jařmé, lístky na jařmech jsou kopinaté a zubaté. Kozlíkové květy se objevují poprvé až ve druhém či třetím roce života rostliny. Jsou bledě růžové, občasně jen bílé, uspořádané v plochých vidlanovitých latách. Kozlík kvete od června do srpna.

Kozlíkový kořen obsahuje zejména silici, jejíž hlavní složky jsou Kampfen, Pinen, seskviterpeny, Azulen a další látky. Dalšími obsahovými látkami jsou alkaloidy, valepotriáty, estery různých organických kyselin, například kyseliny valerové a valerinové. Kyselina valerinová uvolňuje typickou kozlíkovou vůni.

Kozlíkový kořen je určený pouze k vnitřnímu použití. Připravuje se z něho nálev, je součástí řady čajových směsí, nebo se užívá ve formě tzv. Baldriánových kapek, což je vlastně kozlíková tinktura (Valeriana tinctura). Účinek kozlíku zřejmě nespočívá jen v jedné účinné látce, ale v souhře a působení komplexu všech složek.

Příprava tinktury: kozlíková tinktura se připravuje macerací kozlíkového kořene, tak že se vezme 1 díl kozlíkového kořene a 6 dílů 60% ethanolu (lihu). Maceruje se 7 dní při pokojové teplotě.

Vnější použití Kozlíku lékařského

Tato bylina není určena pro vnější použití.

Vnitřní použití Kozlíku lékařského

Silice a valepotriáty mají výrazný uklidňující účinek. Působí proti strachu, uvolňují napětí centrální nervové soustavy, působí proti křečím. Protikřečového účinku se využívá při zvracení psychického původu, při trávicích obtížích, jako jsou žaludeční křeče a koliky, a také například v klimaktériu. Účinné látky také rozšiřují věnčité cévy srdce, působí proti srdečním arytmiím a bušení srdce psychického původu. Kozlík je také účinný při bolestech hlavy, které jsou způsobené křečemi svalstva cév. Komplex účinných látek taktéž navozuje spánek, ale ve srovnání s moderními léky pro navození spánku (hypnotiky), je účinek téměř zanedbatelný. Kozlíkový kořen je součástí mnoha léčivých čajových směsí, například sedativních, nervových, žaludečních, proti nadýmání, ale i antisklerotických (zabraňujících kornatění cév) či srdečních.

Extrakty a izolované látky z kořene kozlíku jsou obsaženy v řadě potravních doplňků a léků.

Sběr a skladování Kozlíku lékařského

Kozlíkové oddenky (Valerianae radix) se sbírají pouze z pěstovaných rostlin v říjnu ve druhém roce života rostliny. Planě kozlík lékařský roste na mokrých loukách, příkopech a okrajích lesů.

Po dobrém umytí se kořeny rychle suší. Nejvhodnější je použít umělé teplo do teploty 40°C. Po usušení vzniká silný charakteristický zápach a nasládlá, kořenitě hořká chuť.

Správně usušený kozlíkový kořen je žlutošedý až světle hnědošedý a musí se praskotem lámat. Uchovává se v dobře uzavřených nádobách či v papírových obalech.

www.vitalion.cz

Zpět do rubriky Byliny