Bylinkový prášek na zuby. Jak si vlastnoručně vyrobit prášek na čištění zubů.

Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že vlastnoruční výroba prášku na zuby v domácích podmínkách není nic složitého. Umožní vám to sestavit unikátní směs bylin, která vám v daný moment bude nejlépe vyhovovat. Můžete si udělat „mužskou“ a „ženskou“ verzi prášku.

Další výhoda takového prášku je v tom, že si můžete verzi na citlivé dásně. Takový prášek vám pomůže s léčením zánětů, protože má antibakteriální a antivirové účinky.

Je užitečné vyrobit si několik druhů tohoto prášku, aby organizmus dostal vše co potřebuje.A jestli vás za pár týdnů omrzí, můžete přidat nějakou další vůni. Intuice vám sama poradí s výběrem bylinky (bude vám nejlíp vonět).

Ingredience se melou v mlýnku na kávu najemno nebo nahrubo, jak chcete.Část bylin melu velmi najemno a část nahrubo, protože je ráda žvýkám. Prášek skladujeme ve vzduchotěsné nádobce, aby vůně nevyčichla.
Nejlépe je začít s práškem jenom z jedné složky. Například z jílu. Nebo z eukalyptu. Nebo z mateřídoušky či z šalvěje. Doporučuji přidat špetičku černého pepře, protože pepř je dobrým prostředkem proti nachlazení a osvěží dech.

Tady je jeden z mých oblíbených receptů na zubní prášek s jehož pomocí lehce překonám nachlazení:

Eukalyptus, šalvěj, jíl, dubová kůra, bobkový list, borové jehličí, křída, soda, list třešně, černý pepř.

Množství-přiměřeně (od každého trošku). Eukalyptus je hodně aromatický, ale mně to tak chutná. Nemusí to ale chutnat každému. Pokud vám směs nebude chutnat, nebude vám prospívat (musí chutnat, aby byla léčivá).

Jak určit, co do směsi dát? Nedávejte tam všechno, co najdete. Věřte svému tělu a nenuťte se do ničeh.

Jaké bylinky a komponenty dát do bylinkového prášku?

Nejprve je třeba si určit , které složky bude prášek obsahovat. Použijte například jíl ( prodává se v obchodech s kosmetikou). Hodí se i průmyslově vyráběný zubní prášek vyrobený ze sody a křídy. Jako základ můžeme použít i pšenici, žito a oves.
Základní bylina by měla mít tyto vlastnosti: měla by být antibakteriální, neměla by mít příliš pálivou nebo výraznou chuť, neměla by barvit zuby.

Tady je několik variant: mateřídouška, heřmánek, šalvěj, březový list, list višně, list třešně, list dubu, jehličí a šišky borovice, jehličí jalovce a jedle, eukalyptus, bobkový list, echinacea, třezalka, měsíček, dvouzubec.

Pak se v menším množství přidávají složky s výraznou chutí nebo barvící zuby: kůra dubu, šišky olše, skořice, hřebíček, plody jalovce, zázvor, koriandr, kurkuma.

  1. na kašel pomáhá fenykl, kořen lékořice, zázvor, kardamon, šalvěj, a hřebíček.
  2. na vysílení se přidávají šípky, list rybízu, šafránu (krokus), zázvor, třezalka, kopřiva.
  3. při potížích s trávením pomohou kmín nebo fenykl.
  4. při krvácení z dásní: kůra dubu, hřebíček, heřmánek, měsíček, zázvor
  5. na osvěžení dechu: eukalyptus, badyán, bobkový list, černý pepř, kardamon, mateřídouška a hřebíček
  6. do prášku pro děti je vhodný šalvěj, fenykl a heřmánek. S heřmánkem opatrně-je alergizující.

Svému dítěti čistím zuby práškem, který jsem si vyrobila pro sebe. Zde se řídím doporučením ájurvédy: otec vybírá byliny pro dceru a matka pro syna. Můžete také sestavit prášek dítěti na míru: ke každé bylině dáte dítěti čichnout a sledujete jeho reakce (voní=OK)

Buďte zdrávi!

Jekatěrina Busygina http://bon-ideas.com/740

 Pozn.překl. : všude, kde jsem to přeložila jako „jíl“ bylo v ruštině bílá a golubaja glina. Slovník to nepřeložil. Mohl by to být i kaolin. Podle mého názoru by se dal použít francouzský jíl, který koupíte v obchodech se zdravou výživou , nebo přípravek na průjem „Smekta“ (v lékárně), což je taky francouzský jíl. S přídavkem sody to bude parádní základ pro bylinky.

V našem bylinkářství jsem recept na zubní prášek nenašla. Nějaký se dováží odněkud z arabských zemí, ale je drahý.

Zuby se jím čistí tak, že vlhkým kartáčkem hrábnete do dózy s práškem, ten se nalepí-a čistíte. Ještě znám recept na čištění a ozdravění zubů: asi dvacet minut se žvýká kořen kostivalu (sušený, na chvíli se namočí, aby změkl)-2 x denně asi 14 dní. Současně se doplňuje vápník: v původním receptu jsou vaječné skořápky rozpuštěné v citronové šťávě, já doporučuji organický vápník: denně 3 lžíce sezamového semínka.

Celé to povídání je tu proto, abyste do sebe neprali fluor se zubní pastou a vyléčili si zuby (a neplatili zubařům-loupežníkům J)

(překlad Aien)

Více zde: http://leva-net.webnode.cz/products/bylinkovy-prasek-na-zuby/

Zdroj: zde 

Zpět do rubriky Byliny