Bez černý

Bezinka je snad nejoblíbenější léčivkou v lidovém léčitelství. Dříve každá domácnost měla ve své lékárničce nasušený bezový květ a bezinkové plody zpracované do sirupu nebo šťávy. Lidová moudrost nám také říká:“Před heřmánkem smekni a před bezinkou klekni“. A také se říkávalo, že bezinky jsou proti 99 nemocem. Něco na tom je!

Bezinky najdete v každé vesnici, na zanedbaných místech města, na okrajích lesů, v křovinách. U bezu sbíráme květy a plody. Bez, sice již letos odkvetl, ale můžeme se zaměřit na jeho plody. Plody jsou temně modré a dozrávají v září. Pozor na nezralé, syrové plody nebo na nedostatečně uvařené plody, vyvolávají zvracení.

Květy bezu se používají ke snížení horečky a při různých zánětech spojených s horečkou. Působí potopudně při nachlazení, podporují vykašlávání a taky tvorbu mateřského mléka.  Jsou močopudné a zpevňují cévní stěny.

Plody černého bezu tlumí bolesti hlavy, kde působí jako analgetikum a protizánětlivě. Podávají se při bolestech trojklaného nervu, kloubů a páteře (ischiasu). Při těchto bolestech se doporučuje odvar z plodů nebo sirup.

Bezinkový sirup: Ve čtvrt litru vody pomalu vaříme čtvrt hodiny 1 kilogram bezinek. Přepasírujeme je přes síto a přidáme půl kilogramu cukru a ještě 10 minut povaříme. Horkou šťávu nalijeme do tmavých láhví a rychle zazátkujeme.  Pijeme 3x denně polévkovou lžíci sirupu zředěného vodou.

Zpět do rubriky Byliny