Vyjádření předsedy výboru Podnikatelských odborů Radomila Bábka ke zvyšování minimální mzdy

Pondělí, 21. 8. 2017, 18:19 -

Od 1. 1. 2018 se zvedne minimální mzda z dnešních 11 000 Kč/ měsíc na 12 200 Kč/ měsíc. Oznámil to předseda vlády Bohuslav Sobotka. Na zvýšení minimální mzdy se shodly všechny koaliční strany, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL a podpořily tak návrh, který vzešel z Ministerstva práce a sociálních věcí. Jedná se už o čtvrté navýšení minimální mzdy za poslední 4 roky.

Zvyšování minimální mzdy, ostatně jako i samotná minimální mzda, je politickým nástrojem, který nemá ve svobodném podnikání co dělat. Minimální mzdou a jejím neustálým zvyšování se levicoví politici snaží ukázat občanům-zaměstnancům, jak se o ně starají a jak je chrání. Opak je však pravdou.

Zavedením a zvyšováním minimální mzdy jsou ohroženi právě ti nejchudší, právě lidé, kteří z důvodu nízké kvalifikace a obtížné zaměstnatelnosti nedosáhnou na dobře placená místa.

Naroste odvodová povinnost, tedy stát vybere od podnikatelů i zaměstnanců více, ale více služeb a podpory jim neposkytne. Protože se zvýší náklady podniků, budou se jistě úměrně tomu zvyšovat ceny.

To pochopitelně zasáhne především ty nejchudší, za což mohou potom poděkovat panu Sobotkovi.

Zavádět a zvyšovat minimální mzdu v době ekonomické konjunktury je navíc zcela nelogické.

Dnes, kdy je v České republice extrémně nízká nezaměstnanost a platy se zvyšují, to není potřeba, a až nastane propad ekonomiky, tak naopak bude vysoká minimální mzda bariérou pro zaměstnávání pomocných a nekvalifikovaných sil.

Vysoká minimální mzda tak bude příčinou vyšší nezaměstnanosti, a to právě lidí s nízkou kvalifikací. Navíc je tady aspekt probíhající digitalizace a robotizace (strategie Průmysl 4.0). Jakmile se přestane firmám vyplácet zaměstnávání nekvalifikovaných lidí, a těch se minimální mzda týká, zavedou velmi rychle roboty či automaty, které je nahradí. A tak se minimální mzda, kterou prý chtějí politici nekvalifikované pracovníky chránit, stane důvodem pro jejich propouštění.

Za Podnikatelské odbory tedy říkám: Chceme vyšší mzdy, protože dobře zaplacený zaměstnanec je spokojený zaměstnanec. Nechceme však, aby o výši mezd rozhodoval stát, nechceme, aby nám politici říkali, kolik, komu a za co máme platit.

Výše mzdy se musí vždy odvíjet od produktivity práce, výkonu a hodnoty pracovního místa. Premiér Sobotka a jeho kolegové z této vlády si zjevně jen kupují hlasy voličů za peníze podnikatelů.

Radomil Bábek předseda výboru Podnikatelských odborů – Unie podnikatelských a živnostenských spolků, z.s.

 

 

« zpět do rubriky