Poslanci nesmyslně sabotují české firmy. Ty z ostatních států EU vesele elektrárnu Búšehr v Iránu staví

Pátek, 8. 9. 2017, 12:50 - Hospodářská komora je zklamaná dnešním postojem poslanců v souvislosti se zákonem, který českým firmám zakazuje dodávat své služby a technologie íránské elektrárně Búšehr. Hospodářská komora upozorňuje, že Evropská unie v souvislosti s uvolňováním protiíránských sankcí podobná omezení už zrušila.

České firmy se kvůli zákonu o elektrárně Búšehr nemohou účastnit probíhajících a připravovaných tendrů, které jsou zaměřené na jadernou bezpečnost, realizaci stress testů nebo zvyšování kvality íránského jaderného dozoru. 

Zatímco firmy z USA a ostatních zemí Evropské unie se mohou ucházet o zakázky týkající se elektrárny Búšehr, české firmy přicházejí o svou konkurenční výhodu. Tato elektrárna totiž vychází z ruského konceptu a technologií, které znají české společnosti, přicházejí tak o jedinečnou exportní výhodu a příležitost uplatnit unikátní know-how.

Příkladem takové společnosti je ÚJV Řež, která se zabývá mimo jiné zvyšováním jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektráren a její služby využívají na Ukrajině, ve Finsku, v Rusku, Turecku nebo Číně. Projekty zvyšování jaderné bezpečnosti a spolehlivosti elektrárny Búšehr představují velkou příležitost nejen pro ÚJV Řež, ale i další české společnosti.

Hospodářská komora je přesvědčena, že zákaz českým firmám dodávat do íránské elektrárny své služby a produkty je nezbytné zrušit, a proto by se problematikou měla zabývat nově ustanovená vláda po volbách znovu.

Hospodářská komora ČR

 

« zpět do rubriky


Přidat komentář