Odboráři jen hulákají a jsou čím dál agresivnější. Měli by si ale uvědomit, kde je jejich místo

Čtvrtek, 14. 9. 2017, 16:02 -

Současná vládní koalice připustila něco, co je téměř v rozporu s ústavou. Jako kdyby v této zemi vládla nevolená skupina jménem odbory. Ptám se, koho vlastně reprezentují, reagoval dnes prezident Hospodářské komory na mítink ČMKOS, kterým se odboráři nepokrytě zapojili do předvolební kampaně a během kterého se zároveň označili za vítěze voleb.

„Odboráři mají obhajovat zájmy svých členů v jejich vztazích se zaměstnavateli. Tam jejich úloha začíná, ale také končí. Podnikatelé jsou pod tlakem agresivních odborářů a čelí neustálým urážkám. Musíme se tedy ptát, za koho vlastně odborové svazy mluví,“ upozornil prezident Hospodářské komory Vladimír poté, co ČMKOS na dnešním manifestačním mítinku hodnotila mimo jiné volební programy politických stran. Zároveň připomněl stupňující urážky adresované podnikatelskému stavu jak ze strany odborů, tak i některých politiků.  

Odboráři dnes vznesli požadavek na růst mezd o 8 až 10 procent v příštím roce. Hospodářská komora ale upozorňuje, že podle její dnes zveřejněné ankety mzdy letos zvyšovalo ještě více zaměstnavatelů, než kolik jich avízovalo na začátku roku. Mzdy totiž letos zvýšilo na 75 procent firem. Zaměstnanci si polepšili nejčastěji o pět a více procent a více než 7procentní nárůst mezd hlásí dokonce každá šestá firma v zemi. Mzdy se zaměstnavatelé chystají zvyšovat i v roce 2018. „Proč tedy ten humbuk?“ ptá se Dlouhý.

Odboráři přitom přesně před rokem na stejném mítinku požadovali růst mezd o pět procent. Potvrdilo se tak tvrzení Hospodářská komory, která už tehdy upozorňovala, že tyto kampaně odborů jsou zbytečné, neboť zaměstnavatelé mzdy zvyšovali, zvyšují a budou nadále zvyšovat, což mj. dokazují její data i statistiky ČSÚ. Podle nich mzdy v některých profesích rostly i dvojciferným růstem.

Prezident Hospodářské komory naopak poděkoval těm odborářům, kteří vyjednávají logické kolektivní smlouvy, ale přitom netlačí na firmy s nesmyslnými požadavky a nebrzdí ekonomický rozvoj firem. „Mzdy mají růst podle produktivity práce v konkrétních firmách, je potřeba přihlížet k odvětví i regionu, ve kterém působí. V opačném případě by odboráři způsobili nevídané hospodářské škody,“ podotkl Dlouhý s tím, že bychom se měli bavit o tom, jak produktivitu a mzdy zvyšovat a jak snížit tak vysoké odvodové zatížení zaměstnavatelů za zaměstnance, které má obdoby jen v málokterých zemích světa.

Výsledky ankety mezi zaměstnavateli naleznete ZDE

Hospodářská komora ČR

 

« zpět do rubriky