Evropský parlament uzákonil Den zbytků

Pátek, 19. 5. 2017, 7:27 -

Prostě celá unie bude povinně šest dnů střádat zbytky a sedmý den nikdo nebude smět jít nic jiného než zbytky. Nedělám si srandu, ten legislativní výron opravdu vznikl.

Euroorgány nemají čas řešit banality typu masívní nezaměstnanosti, předlužením řady členských zemí, migrační krizi nebo dlouhodobě fatálně podfinancované resorty vzdělání nebo obrany. Musí řešit důležité věci. Den zbytků.

Jestli mi stále nevěříte, tady je odkaz: Den zbytků.

Nebojte se se začíst, je to necelých 43 normostran textu. Ovšem pečlivě vyfutrovaných dalšími jednatřiceti obdobnými texty. To se nesmí odbýt. Celkový rozsah myšlenkového průjmu na téma "budeme povinně šetřit"! má rozsah necelých 1.400 normostran.

Dnem i nocí na tomto intelektuální díle pracovalo tak 10-20 euroúředníků (v celkovém počtu 170.000 je to jak když plivne) tak rok. Při jejich průměrné mzdě, která je vyšší než mzda prezidenta ČR, snadno dopočítáme nominální hodnotu směrnice. Ale znáte to, je to jak s uměleckým dílem, skutečná umělecká hodnota se jen těžko dá vyjádřit penězi, bude třeba času, aby zhodnotil dopad.

Den zbytků si představuju tak, že každý bude mít doma v lednici misu a do ní těch šest dnů sesypávat a seškrabovat všechny zbytky, až vznikne unikátní hmota (něco jako ve Steinbeckovi Staré tenisky). Vzniknou kulinářské soutěže o nejoriginálnější Misku zbytků. A samozřemě naši i evropští politici půjdou příkladem a v poslanechkých kantýnách budou v pátek servírovat výhradně umně modelované menu ze zbytků toho týdne.

No a já se těším, až moudrý Evropský parlament na návrh moudré Evropské komise schválí povinný den bez splachování, abychom ušetřili vodu, které je na Sahaře nedostatek. Mohl by následovat povinný den bez větrání, abychom ušetřili vzduch. Nebojte, orgány EU na to jistě myslí a příslušná legislativní opatření jsou na cestě, jen jim dopřejme čas, aby byla stejně propracovaná a dotažená jako Den zbytků.

Tomáš Houška

blog.idnes.cz

 

« zpět do rubriky