Byl Babiš estébák? ANO!

Neděle, 13. 10. 2013, 13:14 -

Andrej Babiš, miliardář, který chce očistit politiku, miláček svých příznivců se vyhnul soudu o jeho vědomé spolupráci s StB.

Šéf projektu Ano, Andrej Babiš se vehementně brání tomu, že spolupracoval s StB. Slovenský Ústav paměti národa zveřejnil spis StB, podle kterého podepsal spolupráci v roce 1982 a měl krycí jméno Bureš. Spis jako takový je neúplný, protože čast spisu byla 4.12.1989 skartována.

Mezi zničenými dokumenty je i závazek spolupráce, tedy Babišův podpis a vlastnoruční zprávy, které pro StB vypracovával. Babiš tvrdí, že s StB nespolupracoval, jen jim odpovídal jako expert na otázku ohledně dovozu jisté komodity.

Jenže to by nesměla být ve zbytku jeho spisu být uváděna data schůzek, která ho usvědčují z něčeho jiného. Jen v průběhu roku 1982 se s důstojníky StB sešel nejméně sedmkrát a do doby, než s ním byla přerušena spolupráce z důvodu dlouhodobého služebního pobytu v Maroku, bylo celkem takových schůzek nejméně sedmnáct.

Babiš se staví do role oběti StB, že prý spis byl na něj veden falešně a kvůli tomu se soudí nikoli se slovenským ministerstvem vnitra, kam původně StB spadala, ale s Ústavem paměti národa. Jinými slovy, Babišovi vadí ti, kteří jeho spis vedený StB zveřejnili.

Ve středu 9.10. měl v Bratislavě proběhnout soud mezi Babišem a ÚPN. Ústav přitom předložil soudu novou listinu, která dokazuje, že Babiš agentem StB byl. Śéf ÚPN Krajňák médiím řekl: "Dokumenty, ktoré sme súdu predložili, potvrdzujú, že pán Babiš je oprávnene evidovaný ako agent ŠTB s krycím menom Bureš. Bližšie sa ku kauze nebudeme vyjadrovať, pretože prebieha súdne konanie."

Na soud Babiš nedorazil, stejně jako jeho svědci. Soudkyně tak líčení odročila na leden příštího roku. To se babišovi zatraceně hodí. Volby jsou za čtrnáct dní a bylo by pro něj krajně nepříjemné, kdyby se u soudu jeho spolupráce potvrdila.

Andrej Babiš už jen tím, že se soudu, o který tak vehementně stál, vyhnul, de facto potvrdil, že agentem byl a že s StB spolupracoval. Sice může i nadále v kampani vystupovat jako oběť StB, vyhrožovat žalobami, nechávat ze sálu vyvést každého, kdo mu položí při debatě nepříjemnou otázku, ale nic to nemění.

Je zvláštní, kolik lidí si myslí, že Andrej Babiš je lidumil a dobroděj. V televizi se nedávno rozčiloval, že jeho zaměstnanci nedělají za nízký plat. Na internetu jsou snadno dohledatelná data, podle kterých hledala jeho firma Penam pekaře a nabízený plat byl 12000 měsíčně, tedy 10355 korun čistého. Závratná suma za práci, která probíhá převážně v noci.

Rovněž je zvláštní, že se rozhodl vstoupit do politiky krátce na to, kdy EU rozhodla zabrzdit povinné přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, tedy složky, na které zejména je postaven Babišův zisk. Každý natankovaný litr u benzinové pumpy znamená dvě koruny pro Babiše. K tomu ještě připočítejme dotace.

Náhle zjišťujeme, že Babišovo chvástání, kolik ročně odvádí do státní kasy milionů (on sám 23 miliony a jeho holding 800 milionů ročně) je de facto jen demagogií, protože ze státní kasy dostává mnohem víc. Jen na povinném přimíchávání biosajrajtu do pohonných hmot inkasuje ročně odhadem 10 miliard a na státních zemědělských dotacích ročně další 3 miliardy.

V roce 2010 snad jen pouhý den před svým zánikem schválila poslanecká sněmovna navýšení podílu biosložek v palivech, přičemž sám Babiš se přiznával k tomu, že vyšší podíl, dokonce vyšší než tehdy stanovovala EU, proloboval:

"Ano, lobboval jsem půl roku. Proč bych to nedělal? Agrofert je největším průmyslovým holdingem v zemi, obratem i počtem firem a zaměstnanců. Platíme tady daně, nemáme nikde offshory, zaměstnáváme 25 tisíc lidí, investujeme. Co je na tom, že jako reprezentant největší skupiny podniků prolínajících se přes různá odvětví lobbuji?"

Babiš chce stát vést jako firmu a pokud by se dostal do vlády, chtěl by ministerstvo financí. Jenže vést stát jako firmu jednoduše nejde. Stát nemá jednoho šéfa, který má ve všem konečné slovo a pokud s ním někdo nesouhlasí, nemůže toho někoho nechat vyvést tak, jako to dělá Babiš na svých debatách.

O tom, jaké panují v jeho podnikatelsko-politickém projektu poměry mohou vyprávět ti, kteří byli odejiti, či kteří odešli o své vlastní vůli. Politická strana má nějakou nosnou ideu, za kterou jde mnoho lidí s různými náhledy. Babiš takovou demokracii netrpí. On si to platí, on rozhoduje. Všechny jeho známé mediální tváře mu dělají jen stafáž.

Spousta lidí k němu upírá naději jako k novodobému spasiteli. Dokonce říkají, že když to nevyšlo s Veverkami, vyjde to s Ano. Jenže Ano je to samé jako Veverky. I zde ve vedení najdeme lidi, kteří jsou spjati s Babišovými podnikatelskými aktivitami. Jde o další pokus o "privatizaci" politiky, o průnik byznysu.

"Héliový Vítek" Bárta byl břídil. Babiš nezakrývá, že si Ano zaplatil. A jako správný šéf chce, aby lidi, které si platí (za které platí kampaň), plnili jeho úkoly a zapomněli na svůj vlastní názor. Na lidech mu příliš nezáleží, jde mu jen o jeho vlastní kšeft.

Kdyby se teď ukázalo, že jeho spolupráce s StB byla vědomá, poškodilo by to jeho záměry. Proto se nezúčastnil soudu a pravděpodobně k témuž vyzval i své svědky. Jenže právě tímto krokem svou estébáckou minulost potvrdil.

Kdyby totiž byl nevinný, jak tvrdí a spis na něj veden neoprávněně, určitě by se soudu zúčastnil a měl tak před volbami další trumf v podobě rozsudku soudu. Pokud ale soud proběhne z důvodu jeho neúčasti (a jeho svědků) až v lednu a on mezitím pronikne do parlamentu, bude mu to už jedno.

Koneckonců v parlamentu už jeden estébák s krycím jménem Falmer je a další estébák je europoslancem. Bylo by ale zajímavé, jak by Babiš coby ministr financí získával bezpečnostní prověrku, když by jako agent StB narazil na lustrační zákon.

Andrej Babiš je pro mě naprosto nevěrohodná osoba. Syn prominentní komunstické rodiny, sám komunista a estébák, který se zavázal k boji proti vnějšímu i vnitřnímu nepříteli, tedy k práskání svých spolupracovníků.

Člověk, který podle jednoho z novinářů zbohatl podvodem na své mateřské firmě, kterou převzal za její vlastní peníze (něco podobného jako v případě MUS), člověk, který má svůj zisk postaven na státních dotacích a povinném přimíchávání jeho produktu do paliv. Člověk, který si počíná jako diktátor.

Člověk, který přes své firmy dodává na trh ne příliš chutné potraviny a který ke každému přistupuje jako ke svému podřízenému. Člověk, který zde provádí berlusconizaci propojením byznysu, médií a politiky. Člověk, který vyznává korporativismus jako jiný Ital, Mussolini.

Opravdu si chceme zvolit agenta StB Bureše do parlamentu? Uvěříme jeho sladkým řečičkám, jak vyčistí politiku, když nikde vůec neříká jak by to vůbec chtěl udělat? Líbivé cíle ještě nic neznamenají. Opravdu dáme hlas politické divizi Agrofertu, Ano? Já tedy rozhodně NE. Spis agenta StB Babiše (Bureše)

Rudolf Polanecký

blog.idnes.cz

 

« zpět do rubriky