ÚAMK přinesl test nárazu osobního auta do kamionu. Video

Středa, 16. 4. 2014, 12:10 -

Srážka s kamiónem je noční můrou každého řidiče osobního auta. Zahraniční partneři každoročně poukazují na tyto tragické dopravní nehody. Americká společnost IIHS nasimulovala několik možných nárazů do zadní části návěsu nákladního vozu. Bohužel pokaždé se ukázalo, že se jedná o velice vážnou nehodu, a dokonce ve dvou situacích neměl řidič osobního vozu žádnou šanci na přežití.

Přežití posádky v osobním autě je jen otázkou velikého štěstí

Crashtest ukazuje, že cestující v osobním vozidle nemají téměř žádnou šanci na přežití. Už energie relativně lehkého osobního vozidla v rychlosti 70 km/h při nárazu stačí na úplné zničení přední části vozu. „Takovéto nehody se v poslední době mohou stávat nejen na modernizované dálnici D1, ale i jinde a smrtelné riziko je při nich extrémně vysoké,“ vysvětluje výsledky testu Petr Vomáčka z ÚAMK.

Tyto výsledky testu také dokládá tragická nehoda z 15. února letošního roku, která se stala na 33,6 km dálnice D2 směrem na Brno. Tam řidič osobního auta VW Sharan zezadu narazil do jedoucího kamionu. Po nárazu byla spolujezdkyně vymrštěna z vozidla a následně podlehla zraněním, která byla neslučitelná se životem. Ještě tragičtější nehoda se stala na Německé dálnici. Tam řidič přehlédl stojící kolonu a v plné rychlosti zezadu narazil do stojícího kamionu. Na místě tam zemřeli tři členové posádky vozu a čtvrtý je hospitalizován s těžkými zraněními na JIP v místní nemocnici.

Cestující v osobním vozidle zůstanou často sevřeni ve vraku

Cestující v osobním autě často také zůstanou sevřeni ve vraku vozidla, a pokud přežijí, čeká je zpravidla dlouhá rehabilitace. Výjimkou není ani trvalé postižení, zejména v důsledku těžkých poranění páteře, hlavy a hrudníku, která jsou pro srážky osobního auta s kamionem typická. "Zádržné systémy navíc kvůli tak silnému nárazu a deformaci auta často nemohou působit ve své plné síle a osoby mohou být z auta i vymrštěny,“ dodává Vomáčka. Jen díky štěstí může dojít k tomu, že se jednotlivá osoba uvnitř auta vysune stranou z kritického prostoru.

Asistenční brzdné systémy mohou zachránit život

Jednou z možností, jak alespoň částečně ochránit lidi i auta, jsou automatické nouzové brzdné systémy. Ty prostřednictvím radarového senzoru, kamery nebo laseru rozpoznají vpředu jedoucí vozidla a překážky a varují řidiče před hrozícím nárazem. Pokud řidič na toto varování nereaguje, asistenční systém sám začne brzdit. Testy klubu ÖAMTC, ADAC a ÚAMK dokazují, že moderní nouzové brzdné systémy dokáží při rychlosti do 55 km/h nehodě většinou zcela zamezit. Při vyšší rychlosti není plné zamezení srážky možné, lze však alespoň snížit rychlost, a tím i intenzitu nárazu.

Častou příčinou nehody je nepozornost

V České republice drží první příčku v příčině nehodovosti právě nevěnování se řízení vozidla, a to již řadu let. Dokonce za posledních 7 let kvůli těmto nehodám zemřelo jen u nás 636 lidí. "Je tedy třeba vycházet z toho, že většina srážek osobního auta s kamiónem je způsobena nepozorností řidičů, a proto je smysluplné, aby nouzový brzdný systém reagoval v několika krocích,“ říkají odborníci. Tím prvním by mělo být varování řidiče, při absenci reakce pak částečné brzdění, a až poté plné zastavení. Účinný varovný systém dokáže v ideálním případě rychle vrátit pozornost řidiče zpět k dění na silnici – a automatické nouzové brzdění už tak není nutné.

"Při nízkých rychlostech dokáží asistenční systémy kolizi zcela zamezit, takže v obci by k větším škodám a těžkým zraněním vůbec nemělo docházet,“ shrnuje specialista z ÚAMK. Všichni by si měli být vědomi toho, že i sebelepší technika má své hranice a pozorného řidiče nahradit nedokáže.

redakce Ostrava Online

« zpět do rubriky