Starosta Vsetína Růžička: Radary pomohou posílit bezpečnost na cestách

ilustrační foto
ilustrační foto
Pondělí, 8. 1. 2018, 18:07 - 460 výzev k zaplacení během prvního týdne provozu radaru ve vsetínské místní části Potůčky, odeslali pracovníci Odboru správních agend vsetínské radnice řidičům, kteří nerespektovali dopravní značení stanovující rychlost. „Hlavním důvodem zřízení měřících stanic je zvýšení bezpečnosti chodců a celkové zklidnění provozu. Oproti testovacímu provozu klesl počet přestupků z tisícovky denně na sto padesát,“ informoval starosta Vsetína Jiří Růžička.

V polovině prosince začalo na Vsetíně u přechodu pro chodce v Potůčkách na výpadovce směrem na Valašské Meziříčí měření rychlosti, které bylo až do druhého ledna letošního roku v režimu testovacího provozu. „Dobrou zprávou je, že od druhého ledna do dnešního dne jsme zaznamenali výrazný pokles překročených rychlostí, protože v testovacím provozu to byla i tisícovka přestupků denně a v současné době se jejich výše pohybuje zhruba okolo sto padesáti denně,“ vyjmenoval starosta Jiří Růžička.

V průběhu dubna se tak již kromě zmíněných Potůčků rozšíří měřící stanice i do staré Rokytnice – k výrobně ponožek, dále do ulice Jasenická, konkrétně k základní škole Luh a také na Jiráskovu ulici taktéž k základní škole. „Mezi těmito čtyřmi místy bude vždy v nepravidelném intervalu přemisťován radar, s tím, že řidiči nebudou vědět, ve kterém místě je právě instalován,“ sdělil starosta Růžička.

„Nelichotivé prvenství má i jeden zlínský řidič, který v Potůčkách, v místě, kde je nejvyšší povolená rychlost 50 kilometrů v hodině, jel rychlostí 128 kilometrů v hodině,“ uvedl Patrik Pecina, ředitel Městské policie Vsetín, která dohlíží na měření rychlosti na území Vsetína.

V případě překročení povolené rychlosti o 1 až 29 km/h může být řidiči udělena pokuta až do jednoho tisíce korun, pokud pokutu uhradí do 15 dnů od převzetí výzvy k zaplacení. V opačném případě bude přestupek předán ke správnímu řízení, kde je výše pokuty v rozmezí 1500 až 2500 korun.

V případě překročení povolené rychlosti o 30 až 49 km/h může být řidiči udělena pokuta od jednoho tisíce až do dvou a půl tisíc korun, pokud pokutu uhradí do 15 dnů od převzetí výzvy k zaplacení. V opačném případě bude přestupek opět předán ke správnímu řízení, kde je výše pokuty v rozmezí dva tisíce pět set až pět tisíc korun.

„Pokud řidiči překročí povolenou rychlost o 50 a více kilometrů v hodině, nelze již tento přestupek řešit příkazem na místě, dříve blokovou pokutou, a bude automaticky řešen ve správním řízení, kde je sankce od pěti do deseti tisíc korun a zákaz řízení motorových vozidel,“ připomněla Valerie Ondřejová, vedoucí Odboru správních agend s tím, že stanovení výše pokuty je předmětem správního uvážení a přihlédne se především k povaze a závažnosti přestupku.

redakce Ostrava Online

 

 

« zpět do rubriky